BI/005-0057/05 - Jak podatnik powinien księgować przychody z tytułu usług ciągłych - czy będą one przychodem okresu, którego dotyczą, czy według terminu ich wymagalności określonym na fakturze?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2005 r. Izba Skarbowa w Gdańsku BI/005-0057/05 Jak podatnik powinien księgować przychody z tytułu usług ciągłych - czy będą one przychodem okresu, którego dotyczą, czy według terminu ich wymagalności określonym na fakturze?

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług najmu i dzierżawy. Ponadto osiąga przychody z tytułu rozliczeń za zużycie energii, ogrzewanie, dostawę wody i odprowadzanie nieczystości. Prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Większość z usług rozliczana jest w oparciu o faktury wystawione przez dostawców mediów, które wpływają do firmy po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Do przychodów z tytułu umów najmu i dzierżawy będzie miał zastosowanie art. 13 ust. 1e i 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zgodnie z którym za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Jeżeli podatnik:

1.

jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz

2.

prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz

3.

ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami

- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego r. podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w r. następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień r. podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury zatem przychód z tytułu umów najmu powstanie u niego z dniem wystawienia faktury zaś w sytuacji wystawienia faktury za grudzień w styczniu przychód powinien być zaewidencjonowany w dniu 31 grudnia.

Odnośnie natomiast momentu uzyskania przychodów z tytułu rozliczeń za zużycie energii, ogrzewanie, dostawę wody i odprowadzanie nieczystości zastosowanie będzie miał art. 13 ust. 1g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. zgodnie z którym w przypadku tego typu rozliczeń za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę. Zatem w tym przypadku data powstania przychodu u podatnika będzie się pokrywać z datą terminu płatności określoną na fakturze a jeśli ta nie zostanie określona, przychód z tytułu przedmiotowych rozliczeń powinien być ewidencjonowany w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl