BD-G005-31/04 - Uznanie za koszt uzyskania przychodów zapłaconego podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania wadliwych faktur.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Poznaniu BD-G005-31/04 Uznanie za koszt uzyskania przychodów zapłaconego podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania wadliwych faktur.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w 2003 r. podatnik zakupił usługi transportowe, udokumentowane fakturami VAT, od podmiotu, który nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT i nie był uprawniony do wystawiania faktur. Urząd skarbowy wydał decyzję, w której zakwestionował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z tych faktur. W związku z tym podatnik pyta czy podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony do ich wystawienia, którego słuszność odliczenia zakwestionował urząd skarbowy, stanowi koszt uzyskania przychodów.

Z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wynika, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

-

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

-

w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego.

Biorąc powyższe pod uwagę, uznanie za koszt uzyskania przychodów zapłaconego podatku od towarów i usług w przypadku otrzymania wadliwych faktur, z wyjątkiem gdy faktura została sfałszowana bądź wystawiona przez nie istniejącego podatnika, może nastąpić w każdym przypadku, gdy nie dają one podstawy do odliczenia od podatku należnego zawartej w nich kwoty podatku naliczonego.

W myśl obowiązującego w 2003 r. § 48 ust. 4 pkt 1 lit a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) w przypadku gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, faktury te nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

W świetle powyższych przepisów, jeżeli wydatek został udokumentowany fakturą wystawioną przez podmiot nieuprawniony do wystawiania faktur, przez co podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, a poniesienie wydatku i jego związek z uzyskiwanymi przychodami nie budzą wątpliwości, naliczony i zapłacony podatek od towarów i usług może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl