BD-F/415-212/05/p - Kwalifikacja podatkowa kosztu wynajęcia autokaru dla pracowników - uczestników wycieczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2005 r. Izba Skarbowa w Poznaniu BD-F/415-212/05/p Kwalifikacja podatkowa kosztu wynajęcia autokaru dla pracowników - uczestników wycieczki.

W dniu 16 marca 2005 r. płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwość związana była z ustaleniem przychodu i ewent. jego opodatkowaniem po stronie pracowników w związku z opłaceniem przez pracodawcę kosztów wynajęcia autokaru dla uczestników wycieczki. Wydatek z tego tytułu został w całości pokryty środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zdaniem płatnika opłata za wynajęty autokar nie stanowi przychodu pracowników - uczestników wycieczki.

Postanowieniem Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznał stanowisko strony za prawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, a także treści ww. postanowienia oraz odnosząc się do przedmiotowego zagadnienia - stwierdzam, że przedstawione powyżej stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń, otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zauważa się, że wyżej powołana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadza definicji rzeczy ani świadczenia rzeczowego. W tej sytuacji należy odwołać się do znaczenia tych pojęć w języku potocznym lub definicji stosowanych w innych dziedzinach prawa. Definicję rzeczy wprowadza Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Z definicji zawartej w art. 45 k.c. wynika, że rzeczami są tylko przedmioty materialne. Świadczenie - wg znaczenia ze słownika języka polskiego to przedmiot zobowiązania lub uprawnienia. Świadczenia rzeczowe można więc otrzymywać lub ponosić.

W tej sytuacji nie można podzielić stanowiska wyrażonego w wydanym postanowieniu, iż poniesione przez firmę na rzecz pracowników koszty wynajmu autokaru są świadczeniem rzeczowym. Uczestnicy wycieczki nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym. Przedmiotem świadczenia jest koszt zakupionej usługi - wynajmu - przypadający na pracownika.

Wartość tego świadczenia stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej i podlega opodatkowaniu według zasad określonych w art. 32 tej ustawy.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl