Amortyzacja przejętego majątku w przypadku, gdy spółka przejmująca dotknięta została skutkami powodzi w 2001 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2002 r. Ministerstwo Finansów Amortyzacja przejętego majątku w przypadku, gdy spółka przejmująca dotknięta została skutkami powodzi w 2001 r.

Zgodnie z przepisem art. 16h ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedsiębiorcy powstali w wyniku przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów, z których wynika, iż wstępują oni we wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorców przekształconych, połączonych albo podzielonych, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez przedsiębiorców przekształconych, podzielonych albo połączonych. Powyższy przepis określa przypadki, w których podatnicy są obowiązani do uwzględniania dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych oraz kontynuowania przyjętych uprzednio metod amortyzacji.

W przypadku połączenia spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych spółka przejmująca, zgodnie z art. 494 § 1 i 2, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Stosownie do art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) spółka wstępuje również we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki. Spółka przejmująca powinna więc zastosować ww. przepis ustawy o podatku dochodowym i uwzględnić wysokość odpisów amortyzacyjnych dokonanych w spółce przejmowanej oraz kontynuować przyjętą przez nią metodę amortyzacji.

Z treści interpelacji wynika jednak, że spółka przejmująca jest podmiotem dotkniętym skutkami powodzi. Przy założeniu, iż spółka ta poniosła rzeczywiste szkody materialne w związku z powodzią mającą miejsce w lipcu i sierpniu 2001 r. może ona dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 907), pomimo że przepisy zawarte w ustawie o podatku dochodowym stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ww. ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych rozwiązania te mają zastosowanie do środków trwałych wprowadzonych przez podatnika po raz pierwszy do ewidencji (wykazu) i oddanych do używania w okresie od dnia 1 września 2001 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. Przytoczony przepis nie określa sposobu nabycia środków trwałych, a w związku z tym może on mieć zastosowanie również w przypadku przejęcia całego majątku spółki w trybie art. 492 § 1 pkt 1 K.s.h.

Opublikowano: S.Podat. 2003/4/34