AE6/8012/79/DAL/IRZ/09/10/469 - Deklaracja podatkowa składana przez podmiot sprzedający samochody osobowe zarejestrowane w Polsce a nabyte za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2010 r. Ministerstwo Finansów AE6/8012/79/DAL/IRZ/09/10/469 Deklaracja podatkowa składana przez podmiot sprzedający samochody osobowe zarejestrowane w Polsce a nabyte za granicą.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.)

Minister Finansów z urzędu zmienia interpretację indywidualną

z dnia 5 grudnia 2008 r. Nr IPPP3/443-110/08-3/SM wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów na wniosek Pani H.Z.

poprzez uzupełnienie uzasadnienia

stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawartego w ww. interpretacji indywidualnej w zakresie wskazania obowiązku składania deklaracji uproszczonych i zapłaty akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku składania deklaracji podatkowych przez podmiot sprzedający samochody osobowe zarejestrowane na terytorium kraju. Wnioskodawcą była osoba prowadząca biuro rachunkowe obsługujące podatnika.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podmiot prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu używanymi samochodami. Auta nabywane są w kraju i innych krajach Wspólnoty. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych są one sprzedawane po dokonaniu rejestracji. Podmiot złożył we właściwym urzędzie celnym zgłoszenie rejestracyjne AKC-R.

W związku z powyższym zadano pytanie:

Czy podatnik ma obowiązek składania tak zwanych "zerowych" deklaracji podatkowych AKC-3, czy też wymienione deklaracje należy traktować jako dobrowolnie składaną informację...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Zainteresowanej, w opisanym stanie faktycznym podmiot nie ma obowiązku składania tak zwanych "zerowych" deklaracji podatkowych AKC-3, gdyż przedmiotem działalności jest handel samochodami osobowymi zarejestrowanymi w Polsce.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawarte w interpretacji indywidualnej wydanej w imieniu Ministra Finansów:

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, uznał za prawidłowe i wyjaśnił co następuje.

Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym oraz obowiązki podatników określa ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwana dalej ustawą.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego, za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią ust. 2 podatnikami akcyzy od samochodów są:

*

podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju,

*

importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Natomiast zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy od samochodów w przypadku sprzedaży powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Zatem w myśl przytoczonych przepisów opodatkowaniu akcyzą podlega każda sprzedaż samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju, W opisanym we wniosku stanie faktycznym podatnik dokonuje sprzedaży samochodów osobowych zarejestrowanych. Zatem w opisanej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy w akcyzie a tym samym na podmiocie, w związku z tą czynnością, nie będzie ciążył obowiązek złożenia deklaracji dla podatku akcyzowego AKC-3, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy.

Natomiast odnosząc się do podniesionej we wniosku kwestii informowania organu podatkowego należy zauważyć jedynie, iż ustawodawca w art. 78 ust. 1 ustawy nałożył na podatników prowadzących działalność gospodarczą dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Wzór informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych i dostawach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 670).

Zatem na podmiocie prowadzącym działalność gospodarczą, w ramach której dokonuje się nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, ciąży obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach.

Reasumując, Zainteresowany w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał obowiązku składania deklaracji dla podatku akcyzowego za miesiące w których nie powstanie obowiązek podatkowy w akcyzie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast ma obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych.

Po zapoznaniu się ze sprawą Minister Finansów zważył, co następuje:

Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym oraz obowiązki podatników, obowiązujące w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, określała ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwana dalej ustawą.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, podatnicy byli obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego, za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy akcyzie podlegały samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią ust. 2 podatnikami akcyzy od samochodów byli:

*

podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju,

*

importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Natomiast zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 1 ustawy obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów w przypadku sprzedaży powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

Zatem w myśl przytoczonych przepisów opodatkowaniu akcyzą podlegała każda sprzedaż samochodu osobowego przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju. W opisanym we wniosku stanie faktycznym podatnik dokonywał sprzedaży samochodów osobowych zarejestrowanych. Zatem w opisanej sytuacji nie powstał obowiązek podatkowy w akcyzie z tytułu sprzedaży a tym samym na podmiocie, w związku z tą czynnością, nie ciążył obowiązek złożenia deklaracji dla podatku akcyzowego AKC-3, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odnosząc się do podniesionej we wniosku kwestii informowania organu podatkowego wskazał, iż ustawodawca w art. 78 ust. 1 ustawy nałożył na podatników prowadzących działalność gospodarczą dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Wzór informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych i dostawach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 670).

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, iż w przedstawionym stanie faktycznym Zainteresowany nie miał obowiązku składania deklaracji dla podatku akcyzowego za miesiące, w których nie powstał obowiązek podatkowy w akcyzie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale miał obowiązek składania we właściwym urzędzie celnym informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych.

Minister Finansów zauważa, iż w polu 52 wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko stwierdził, iż: "Podatnik nie miał obowiązku rejestracyjnego, gdyż przedmiotem działalności jest handel towarami, dla których nie naliczamy od sprzedaży podatku akcyzowego, jak również podatnik nie podlega procedurom szczególnym, o których jest mowa w art. 80 ustawy o podatku akcyzowym, ponieważ samochody osobowe sprowadzone są rejestrowane w Polsce."

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonując wywodu odnośnie obowiązków ciążących na podatniku w zakresie składania informacji podsumowujących o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych pominął obowiązek składania deklaracji uproszczonych i zapłaty akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, zmiana interpretacji i jej uzupełnienie w tym zakresie jest niezbędne.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży używanych samochodów osobowych, które nabywa nie tylko na terenie kraju ale także nabywa wewnątrzwspólnotowo.

Stosownie do postanowień art. 81 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, były obowiązane:

1.

po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego;

2.

dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

W związku z tym, podatnik zobowiązany był do składania deklaracji uproszczonych z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych i zapłaty akcyzy.

Zatem, w ocenie Ministra Finansów niezbędnym jest uzupełnienie stanowiska organu o kwestie dotyczące obowiązku składania przez podatnika deklaracji uproszczonych i zapłaty akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych, wobec stanowiska Wnioskodawcy, iż "podatnik nie podlega procedurom szczególnym, o których jest mowa w art. 80 ustawy o podatku akcyzowym, ponieważ samochody osobowe sprowadzone są rejestrowane w Polsce".

Reasumując, uzasadnienie stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej z upoważnienia Ministra Finansów interpretacji indywidualnej, należało uznać za niepełne i w związku z powyższym uzupełnić w tym zakresie.

Zmieniona interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2008 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.

Wnioskującemu przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od daty doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Minister Finansów, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl