ADIR/415/6/2005 - Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz ustalenie wysokości i terminu płatności

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 18 listopada 2005 r. Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald ADIR/415/6/2005 Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz ustalenie wysokości i terminu płatności

Pytanie podatnika

Możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz ustalenia kwoty przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem, wysokości i terminu płatności.

W dniu 31.08.2005 r. Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w sprawie: możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z tytułu najmu lokalu użytkowego oraz ustalania kwoty przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem, wysokości i terminu płatności należnego ryczałtu.

Stan faktyczny opisany we wniosku:

Z wniosku wynika, iż Podatnik od 01.09.2005 r. uzyskuje przychody z najmu lokalu użytkowego, który jest własnością podatnika i jego żony od maja 2004 r. Od czerwca 2004 r. do 31.08.2005 r. wnioskodawca wykorzystywał przedmiotowy lokal na cele działalności gospodarczej w zakresie handlu. Z dniem 31.08.2005 r. podatnik zmienił przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej tj. zaprzestał prowadzenia działalności handlowej i rozpoczął działalność w zakresie usług transportowych - taxi osobowe. W związku ze zmianą branży podatnik dokonał zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie przedmiotu działalności i miejsca prowadzenia poprzez: wpisanie do przedmiotu działalności - działalność taksówek osobowych i wykreślenie z miejsca wykonywania działalności adresu przy którym położony jest lokal użytkowy.

Podatnik informuje, iż lokal użytkowy nie wchodzi w skład majątku firmy, której przedmiotem działalności jest działalność taksówek osobowych. W umowie najmu strony postanowiły, że koszty związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu użytkowego określone na podstawie rachunków ponosić będzie najemca. Wynajmujący otrzyma od najemcy kwoty miesięcznego czynszu i kaucję. Do opodatkowania przychodów z najmu Podatnik wybrał formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stanowisko podatnika:

Podatnik uważa, że do opodatkowania przychodów z najmu lokalu użytkowego ma prawo stosować przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do opodatkowania ryczałtem należy przyjąć kwotę miesięcznego czynszu. Zdaniem podatnika zwrotna kaucja oraz opłaty eksploatacyjne, które pokrywa najemca nie stanowią przychodu z najmu, a termin płatności zryczałtowanego podatku dochodowego przypada do dnia 20 -go następnego miesiąca. Stawkę ryczałtu należy ustalić zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ze stanu faktycznego wynika, iż umowa najmu lokalu użytkowego nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe w warunkach opisanych przez Podatnika przychody z tytułu umowy najmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

W myśl art. 6 ust. 1a ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu przez wynajmującego nie będą ponoszone przez najemcę wydatki /opłaty/ eksploatacyjne związane z przedmiotem najmu, jeżeli z zawartej umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się również w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a ww. ustawy, a także nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.

W świetle powyższego oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wydatki ponoszone przez najemcę związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu nie stanowią przychodu dla wynajmującego. Przychodu nie stanowi również kaucja. Kaucja ze względu na jej zwrotny charakter jest świadczeniem nie rzutującym w żaden sposób na obowiązek podatkowy.

Stawka ryczałtu dla przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a wynosi 8,5% - jeżeli wysokość tych przychodów w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro. Od nadwyżki ponad tę kwotę, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie, stawka ryczałtu wynosi 20% przychodów. Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Średni kurs euro, o którym mowa w powołanym przepisie, wynosił w dniu 1 października 2004 r. 4,3787 zł, oznacza to, iż zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5% przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, naliczany będzie od przychodów nieprzekraczających kwoty 17.514,80 zł. Ryczałt w wysokości 20% przychodów od nadwyżki ponad tę kwotę płatny będzie natomiast w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania tj. do dnia 31 stycznia następnego roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl