AD-IB/415/7/2005 - Składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki na podróże służbowe pracownika będącego małżonkiem pracodawcy jako koszt uzyskania przychodów pracodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald AD-IB/415/7/2005 Składki na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki na podróże służbowe pracownika będącego małżonkiem pracodawcy jako koszt uzyskania przychodów pracodawcy.

W dniu 11 października 2005 r. Pani X złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w sprawie wydatków pracodawcy ponoszonych w związku z podróżami służbowymi odbywanymi przez zatrudnionego na umowę o pracę męża pracodawcy oraz z tytułu opłacanych przez pracodawcę składek ZUS za pracownika będącego współmałżonkiem pracodawcy.

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i w oparciu o umowę o pracę zatrudniła swojego męża, z którym nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego a pomiędzy małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólnoty majątkowej. W związku z odbywanymi przez męża podróżami służbowymi Podatniczka ponosi koszty z tytułu diet, noclegów oraz z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu przez męża na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Ponadto z tytułu wypłacanych mężowi wynagrodzeń wnioskodawczyni zobowiązana jest opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

Stanowisko Podatnika:

Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynie wartość własnej pracy podatnika, jego małżonków (...) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Według Podatnika poza wynagrodzeniem za pracę pracownika- męża pozostałe wydatki na rzecz męża będącego pracownikiem stanowią koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że pomiędzy kosztami a przychodami zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy.

Ocena stanowiska wnioskodawcy:

Organ podatkowy zgadza się ze stanowiskiem Podatnika. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 tejże ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (...).Z powyższego przepisu wynika, iż wartość pracy małżonka nie stanowi kosztów uzyskania przychodów bez względu na tytuł prawny stanowiący podstawę wypłaconego wynagrodzenia oraz małżeński ustrój majątkowy. Natomiast pozostałe wydatki pracodawcy na rzecz współmałżonka zatrudnionego na umowę o pracę spełniające wymogi o których mowa w przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego wydatki pracodawcy poniesione w związku z podróżami służbowymi jego współmałżonka zatrudnionego na umowę o pracę takie jak: diety, noclegi, ryczałty za noclegi, zwrot kosztów z tytułu używania samochodu na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu stanowią koszt uzyskania przychodów. Także składki na ubezpieczenie społeczne od wypłaconego małżonkowi wynagrodzenia w części finansowanej przez pracodawcę stosownie do art. 22. ust. 1 ww. są kosztem uzyskania przychodów, gdyż w negatywnym katalogu wydatków wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 37 nie uznanych za koszty uzyskania przychodów wymienione są wyłącznie składki na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy i inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw-od nagród i premii wypłaconych w gotówce lub papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia. Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl