AD-415-48/07 - Czy wartość nominalna otrzymanych akcji nowo zawiązanej spółki akcyjnej lub akcji spółki przejmującej stanowi dla dotychczasowego akcjonariusza spółki akcyjnej przychód podlegający opodatkowaniu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 2007 r. Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald AD-415-48/07 Czy wartość nominalna otrzymanych akcji nowo zawiązanej spółki akcyjnej lub akcji spółki przejmującej stanowi dla dotychczasowego akcjonariusza spółki akcyjnej przychód podlegający opodatkowaniu?

W dniu 25 czerwca 2007 r. złożony został wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z o.o., która obok kapitału zakładowego, posiada również kapitał zapasowy.

Spółka zamierza dokonać połączenia z inną spółką kapitałową w trybie:

1)

art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu Spółek Handlowych tj. poprzez zawiązanie nowej spółki kapitałowej (spółka nowo zawiązana), albo:

2)

art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych, poprzez przejęcie spółki przez spółkę przejmującą.

Zdaniem Wnioskodawcy w momencie objęcia akcji spółki nowo zawiązanej lub spółki przejmującej przez dotychczasowych udziałowców spółki łączącej się lub przejmowanej, objęte przez nich akcje - również w części przewyższającej wartość kapitału zakładowego spółki - nie będą stanowiły przychodu podatnika w dacie objęcia tych akcji na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy uznaje stanowisko strony za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a)

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach

c)

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni)

d)

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 5 pkt 7 w/cyt. ustawy dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także, w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 (...).

W myśl przepisów art. 24 ust. 8 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, dochód (przychód) udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej, stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną, a wydatkami na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald stwierdza, że po stronie dotychczasowego udziałowca spółki z o.o., wartość nominalna otrzymanych akcji spółki nowo zawiązanej lub spółki przejmującej, przyznanych w związku z połączeniem, przejęciem również w części przewyższającej kapitał zakładowy spółki z o.o. - nie będzie stanowiła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w dacie objęcia tych akcji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl