A1-D-415-72/2006 - Wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej - opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 kwietnia 2006 r. Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Kaliszu A1-D-415-72/2006 Wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej - opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym.

Pytanie podatnika

Czy po zmianach w prawie energetycznym istnieje nadal możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym osiąganych przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej i związanej z tym sprzedaży energii elektrycznej i praw majątkowych?

W złożonym w dniu 21.11.2005 r. wniosku podatnik wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gostyniu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (z biogazu). Do końca września 2005 r. potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii były świadectwa pochodzenia wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki i przekazywane przez wytwórcę do zakładu energetycznego, który wytworzoną energię kupował. Z osiąganych z tego tytułu przychodów podatnik był opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 %. W związku z nowelizacją ustawy z dnia 10.04.1997 r. - prawo energetyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.), która została dokonana ustawą z dnia 04.03.2005 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 552) od dnia 01.10.2005 r. wyprodukowaną energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii dzieli się na dwa produkty:

- fizyczną energię elektryczną, którą lokalny dystrybutor energii ma obowiązek zakupić

- oraz świadectwo pochodzenia energii potwierdzające wytworzenie tej energii (prawo majątkowe) stanowiące towar giełdowy i podlegające sprzedaży poprzez Towarową Giełdę Energii.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, wnioskodawca wystąpił z zapytaniem: czy po dokonanych zmianach w prawie energetycznym istnieje nadal możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym osiąganych przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej i związanej z tym sprzedaży energii elektrycznej i praw majątkowych. Zdaniem wnioskodawcy wprowadzone zmiany w prawie energetycznym nie mają wpływu na sposób opodatkowania osiąganych przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej i podatnik może nadal całość osiąganych z tego tytułu przychodów opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 %.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, w dniu 14.02.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu wydał postanowienie Nr PD/415-20/05, w którym uznał zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko za częściowo nieprawidłowe. Zdaniem organu I instancji przychody osiągane przez wnioskodawcę ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej mogą być nadal opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 %, natomiast przychody ze sprzedaży praw majątkowych (świadectw pochodzenia) są odrębnym źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Od tego postanowienia wnioskodawca złożył zażalenie do Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej, w którym wnosi o uchylenie zaskarżonego postanowienia i uznanie zaprezentowanego przez niego stanowiska w całości za prawidłowe. Wnioskodawca zarzuca organowi I instancji błędną interpretację art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne poprzez przyjęcie, iż wnioskodawca uzyskuje przychody z dwóch źródeł, tj. z działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej oraz ze sprzedaży praw majątkowych. Zdaniem strony zmiana zasad sprzedaży energii elektrycznej wprowadzona nowelizacją ustawy - prawo energetyczne nie oznacza zmiany źródła przychodów i nie może skutkować wyłączeniem części osiąganych przychodów z opodatkowania w formie zryczałtowanej. W związku z powyższym, podatnik uważa, iż osiągane przez niego przychody ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej jak i związanych z nią praw majątkowych stanowią przychód z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, który może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 %.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po gruntownej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz zarzutów podniesionych w treści złożonego zażalenia stwierdził, iż stanowisko wnioskodawcy zawarte w złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzona przez wnioskodawcę w formie spółki cywilnej pozarolnicza działalność gospodarcza polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a jej efektem jest sprzedaż energii elektrycznej w formie fizycznej oraz praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie tej energii. Zdaniem Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej przedmiotowe prawa majątkowe są nierozerwalnie związane z wytworzeniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, a ich uzyskanie jest efektem prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż sprzedaż tych praw majątkowych podlega opodatkowaniu jako przychód z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu przychody osiągane z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. A zatem w przedmiotowej sprawie wyłączenie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4 tej ustawy nie ma zastosowania. W myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy przez działalność wytwórczą rozumie się działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji prowadzonej przez podatnika. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) w/w ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodu z działalności wytwórczej. Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy zatem stwierdzić, że podatnicy osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł mogą być opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5 %. Przychodem z działalności wytwórczej podlegającym opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5 % jest kwota należna z tytułu sprzedaży energii wytworzonej w odnawialnym źródle. Na przychód z tego tytułu składa się zarówno wartość sprzedaży energii w formie fizycznej do lokalnego dystrybutora energii (zakładu energetycznego), jak i wartość sprzedaży świadectw pochodzenia uzyskanych z tytułu wyprodukowania tej energii (praw majątkowych).

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, iż stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości opodatkowania osiąganych przychodów z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w formie zryczałtowanej oraz stosowania dotychczasowej stawki ryczałtu jest prawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl