A1-D-415-26/2007 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży działek budowlanych wydzielonych z własnego gospodarstwa rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu A1-D-415-26/2007 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży działek budowlanych wydzielonych z własnego gospodarstwa rolnego.

W złożonym w dniu 16 sierpnia 2006 r. wniosku podatnicy wystąpili do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wraz z mężem jest właścicielem gospodarstwa rolnego o obszarze 3,70 ha, na którym prowadzi działalność rolniczą. Gospodarstwo rolne zostało nabyte przez małżonków dwoma aktami notarialnymi w październiku i grudniu 2000 r. We wrześniu 2005 r. małżonkowie dokonali podziału przedmiotowej nieruchomości na 17 działek budowlanych, z których część zamierzają sprzedać 2007 r. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, wnioskodawca wystąpił z zapytaniem:

Czy sprzedaż przedmiotowych działek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż działek budowlanych wydzielonych z własnych gruntów nie stanowi działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku, w dniu 1 grudnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie wydał postanowienie Nr PD/415-7/06, w którym uznał zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem organu I instancji przychody osiągane ze sprzedaży działek stanowią źródło przychodów podatnika, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (pozarolnicza działalność gospodarcza) i uzyskane z tego tytułu dochody podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po gruntownej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego uznał stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrzeszowie za nieprawidłowe. W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie koniecznym stało się uchylenie postanowienia organu I instancji i udzielenie prawidłowej interpretacji przepisów podatkowych we wnioskowanym zakresie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca wraz z małżonkiem nabył w 2000 r. gospodarstwo rolne, na którym prowadził działalność rolniczą. W 2005 r. małżonkowie dokonali podziału posiadanych gruntów na 17 działek budowlanych, z których część zamierzają sprzedać w 2007 r. Zdaniem Dyrektora tutejszej Izby Skarbowej przedstawiony w przedmiotowej sprawie stan faktyczny nie wskazuje, aby dokonana przez wnioskodawców sprzedaż działek budowlanych wydzielonych z posiadanych gruntów rolnych miała znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu przepisu art. 5a pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z tym przepisem pod pojęciem działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej ustawodawca rozumie działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową;

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż;

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Dyrektor Izby Skarbowej stoi na stanowisku, iż podjęte przez wnioskodawcę w przedstawionym stanie faktycznym działania nie wykraczają poza czynności konieczne do zbycia majątku osobistego, a skala przedsięwzięcia oraz jej zasięg wyraźnie wskazują na brak zamiaru prowadzenia tego rodzaju czynności w sposób ciągły. Nie bez znaczenia jest również okoliczność, iż wnioskodawca prowadził na tych gruntach działalność rolniczą, co jednoznacznie wskazuje na brak zamiaru prowadzenia zarobkowej działalności handlowej w tym zakresie. Mając zatem na uwadze, iż sprzedaż przedmiotowych działek nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, w przedmiotowej sprawie będzie miał zastosowanie wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z tym przepisem źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest sprzedaż nieruchomości lub ich części przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W przedmiotowej sprawie małżonkowie nabyli przedmiotową nieruchomość w 2000 r., a zatem przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych działek budowlanych w 2007 r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości do dnia ich sprzedaży upłynęło wskazane w tym przepisie 5 lat. W konsekwencji organ odwoławczy nie podziela stanowiska wnioskodawcy, iż uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych działek przychód stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uchylił z urzędu postanowienie organu I instancji i uznał stanowisko wnioskodawcy w zakresie zagadnień będących przedmiotem żądanej interpretacji przepisów podatkowych za nieprawidłowe.

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl