920/2016 - Wychowanie przedszkolne w świetle znowelizowanej ustawy o systemie oświaty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2016 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 920/2016 Wychowanie przedszkolne w świetle znowelizowanej ustawy o systemie oświaty.

Ustawa z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 35) odroczyła do 1 września 2019 r. wejście w życie przepisu dotyczącego obligatoryjnego przekształcenia oddziałów przedszkolnych w przedszkola, z jednoczesnym utworzeniem zespołów szkolno-przedszkolnych.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy przekształcenie z mocy prawa, funkcjonującego w szkole podstawowej, oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych w przedszkole nastąpi z dniem 1 września 2019 r. Nie ma więc możliwości przekształcenia oddziałów przedszkolnych w trybie art. 5 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 827 z późn. zm.) w terminie wcześniejszym niż wyżej wskazany. Oznacza to, że do 1 września 2019 r. utworzenie przedszkola w miejsce oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej wymaga:

1)

likwidacji oddziałów przedszkolnych dotychczas funkcjonujących w szkole podstawowej,

2)

założenia przedszkola zgodnie z art. 58 ustawy o systemie oświaty.

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli jednostka samorządu terytorialnego zamierza zlikwidować wszystkie oddziały przedszkolne funkcjonujące w samorządowej szkole podstawowej, to w takim przypadku należałoby stosować przepisy dotyczące przekształcania szkoły. Oznacza to konieczność podjęcia przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia, uchwały intencyjnej oraz obowiązek zawiadomienia o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. W przypadku likwidacji oddziału przedszkolnego wobec nauczycieli wykonujących tam pracę zastosowanie ma art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 191 z późn. zm.).

Ponadto w stosunku do nauczycieli likwidowanych oddziałów przedszkolnych mogą mieć zastosowanie art. 18-19 ww. ustawy, stosownie do których nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko. Ponadto, w razie konieczności zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły, organ prowadzący szkołę może przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do tej szkoły - bez zgody nauczyciela, jednak na okres nie dłuższy niż 3 lata, z prawem powrotu na uprzednio zajmowane stanowisko.

Z dniem 1 września 2019 r. na mocy ustawy oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne w szkole podstawowej staną się przedszkolem. Jednocześnie przedszkole to stworzy zespół ze szkołą podstawową, w której dotychczas działał oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne. W konsekwencji dyrektor szkoły podstawowej stanie się dyrektorem zespołu. Będzie pełnił tę funkcję do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora szkoły podstawowej. Nauczyciele zatrudnieni w szkole podstawowej staną się nauczycielami zespołu. W przypadku gdy szkoła podstawowa, w której są zorganizowane oddziały przedszkolne, będzie funkcjonowała w zespole przed 1 września 2019 r., to przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych wejdzie w skład zespołu, w ramach którego działa szkoła podstawowa.

Ponadto uprzejmie wyjaśniam, że rada gminy ustala sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli. W przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi Rada Gminy może uzupełnić sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych o inne formy wychowania przedszkolnego.

Ustalona przez radę gminy sieć publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego powinna zapewnić wszystkim dzieciom zamieszkałym na terenie gminy, obowiązanym do realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego możliwość spełniania tego obowiązku, zaś dzieciom pięcioletnim, czteroletnim, a od 1 września 2017 r. - także trzyletnim - zagwarantowanie miejsca realizowania wychowania przedszkolnego.

Zasady tworzenia i prowadzenia punktów przedszkolnych określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. w sprawie innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz. U. Nr 161, poz. 1080, z późn. zm.).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl