8816/2017 - Sytuacja młodzieżowych ośrodków socjoterapii po reformie edukacji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2017 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej 8816/2017 Sytuacja młodzieżowych ośrodków socjoterapii po reformie edukacji

Reforma oświaty nie przewiduje zmian w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków socjoterapii i nie jest planowana likwidacja tych ośrodków. Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy - Prawo Oświatowe 1 , system edukacji obejmuje młodzieżowe ośrodki socjoterapii.

Odnosząc się do pytań Pana Posła, uprzejmie wyjaśniam:

Ad 1. Reforma dotyczy szkół funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Będą one przekształcane na podstawie przepisów ustawy Przepisy wprowadzającej ustawę - Prawo oświatowe. Natomiast funkcjonowanie ośrodków, tak jak dotychczas, będzie regulowane w przepisach wykonawczych do ustawy. Projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach zostanie skierowany do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej ulegnie przekształceniu. Docelowa struktura szkolnictwa, wskazana w ustawie - Prawo oświatowe obejmuje:

* 8-letnią szkołę podstawową,

* 4-letnie liceum ogólnokształcące,

* 5-letnie technikum,

* 3-letnią branżową szkołę I stopnia,

* 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,

* 2-letnią branżową szkołę II stopnia,

* szkołę policealną.

Ad 2. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym wygaszanie gimnazjów. Na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzona rekrutacja do gimnazjum, a w latach następnych wygaszane będą kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum.

Wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, tj. poprzez:

* przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową lub

* włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej,

* przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum,

* włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum,

* przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w branżową szkołę I stopnia lub włączenie gimnazjum do branżowej szkoły I stopnia 2 .

Decyzja dotycząca przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należy do kompetencji odpowiednio organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej gimnazjum, osoby prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

1

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. poz. 59).

2

Art. 127 i 129 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. poz. 60).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl