451000-RPA-9100-49/04/DJ - Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2004 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-9100-49/04/DJ Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego.

Pytanie

Czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym aromatu zawierającego alkohol, przeznaczonego do produkcji wyrobów gotowych o zawartości alkoholu nie przekraczającej 1,2 % objętości, nabywca aromatu może być zwolniony od podatku akcyzowego oraz obowiązku rejestracyjnego?

Wyroby o kodzie CN 3302 - mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny (włącznie z roztworami alkoholowymi) oparte na jednej lub na wielu takich substancjach, w rodzaju stosowanych jako surowce w przemyśle; pozostałe preparaty oparte na substancjach zapachowych, w rodzaju stosowanych do produkcji napojów, zawierające w swym składzie alkohol etylowy, ujęte zostały w poz. 23 zał. nr 2 do ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), jako wyrób akcyzowy zharmonizowany.

Według stanu prawnego na dzień 11.08.2004 r. (data złożenia przedmiotowego wniosku do tut. urzędu celnego) przepis § 18 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz.966) umożliwiał zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego używanego do produkcji olejków eterycznych, mieszanin substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o zawartości alkoholu nie przekraczającej 1,2% objętości. Zwolnienie możliwe było pod warunkami określonymi w § 18 ust. 2 w/w rozporządzenia.

20 sierpnia 2004 r. weszło w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz. 1875), w którym w § 18 dodano ust. 1b w brzmieniu: zwalnia się od akcyzy olejki eteryczne, mieszaniny substancji zapachowych, zawierające w swym składzie alkohol etylowy, stosowane do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o zawartości alkoholu nie przekraczającej 1,2 % objętości.

Powyższe zwolnienie od akcyzy może mieć zastosowanie po spełnieniu warunków określonych w § 18 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia, tj.:

1) podmiot uprawniony do zwolnienia, nabywający w/w. towar dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupiony aromat zostanie zużyty do celów o których mowa w ust.1b;

2) podmiot uprawniony do zwolnienia, wykorzystujący wyprodukowany w zakresie swojej działalności gospodarczej aromat do celów, o których mowa w ust.1b, będzie przekazywał do właściwego naczelnika urzędu celnego do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, oświadczenia o ilości i sposobie wykorzystania zwolnionego aromatu;

3) podmiot uprawniony posiada zaświadczenie, o którym mowa w art.27 ust. 3 ustawy, wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego, potwierdzające zamówienie na odbiór aromatu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczeń właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy;

4) nabycie aromatu nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy;

5) podmiot korzystający ze zwolnienia prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania wyrobów zwolnionych.

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) opodatkowaniu akcyzą podlegają:

1) produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;

2) wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;

3) sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;

4) eksport i import wyrobów akcyzowych;

5) nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego.

W związku z powyższym należy przyjąć, że w przedmiotowej sprawie w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobu akcyzowego nie zachodzi obowiązek zarejestrowania się jako podatnika podatku akcyzowego.

Jednocześnie w świetle wyżej powołanych przepisów podatnik może skorzystać ze zwolnienia od akcyzy przedmiotowego aromatu po spełnieniu warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl