451000-RPA-9100-42/04/DJ - Zwrot podatku akcyzowego od zakupionego po cenie z wliczoną akcyzą gazu propan i propan-butan.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 października 2004 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-9100-42/04/DJ Zwrot podatku akcyzowego od zakupionego po cenie z wliczoną akcyzą gazu propan i propan-butan.

Pytanie

Czy istnieje możliwość zwrotu podatku akcyzowego od gazu propan i propan - butan zakupionego przez podatnika po cenie z wliczoną akcyzą, a następnie sprzedanego na podstawie faktury z pisemnym oświadczeniem kupującego o przeznaczeniu towaru do celów grzewczych ?

Według stanu prawnego na dzień 13.07.2004 r. (data złożenia przedmiotowego wniosku do tut. urzędu celnego) przepis § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) umożliwiał zwolnienie od akcyzy gazu płynnego propan, propan - butan w przypadku, gdy był on zużywany do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych.

Powyższe zwolnienie miało zastosowanie m.in. pod warunkiem, że gaz płynny był dostarczany cysterną ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy w przypadku gdy sprzedawca uzyskał od nabywcy oświadczenie, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych; oświadczenie należało złożyć na fakturze VAT lub na dowodzie dostawy (§ 15 ust. 2 pkt 2).

Jako firma pośrednicząca podatnik nie był uprawnionym nabywcą mogącym skorzystać z przywołanego zwolnienia, w związku z czym dokonywał zakupu gazu zawierającego w cenie podatek akcyzowy. Obowiązujące przepisy prawne, zarówno regulacje ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz.257 ze zm.) jak i rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz.674), nie przewidują możliwości późniejszego zwrotu podatku akcyzowego podatnikowi przez urząd celny.

Informuję, iż od dnia 20 sierpnia 2004 r. obowiązuje przepis zmieniający rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz.1875), który wprowadza istotne zmiany dotyczące m.in. przedmiotowej sprawy.

Zmieniona treść przepisu § 15 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów umożliwia zwolnienie od akcyzy gazu płynnego - propan, butan, mieszaniny propanu - butanu w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych.

Zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że gaz płynny jest sprzedawany ze składu podatkowego uprawnionemu nabywcy lub przez podmiot, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.

W myśl § 15 ust. 3 uprawnionym nabywcą, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, o których mowa w ust.1, który:

1) zużywa wyroby, o których mowa w ust.1, na cele inne niż do napędu pojazdów samochodowych i który złoży oświadczenie, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych; oświadczenie powinno być złożone na fakturze VAT lub na dowodzie dostawy;

2) dokonuje odsprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, podmiotowi, o którym mowa w pkt 1.

W przypadku sprzedaży wyrobów, o których mowa w ust. 1, podmiotowi dokonującemu ich odsprzedaży podmiotowi, o którym mowa w ust. 3 pkt.1, zwolnienie od akcyzy ma zastosowanie w przypadku spełnienia warunków określonych w § 15 ust. 4 przedmiotowego rozporządzenia.

W myśl § 15 ust. 6 rozporządzenia importer, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub sprzedawca jest obowiązany w przypadku sprzedaży:

1) osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych; oświadczenie to może być złożone na wystawionej fakturze VAT, a jeżeli jest składane odrębnie, powinno zawierać datę złożenia oświadczenia oraz powinno być dołączone do kopii faktury VAT;

2) osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych; oświadczenie to powinno być dołączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.

W świetle wyżej powołanych przepisów prawnych oraz uwzględniając rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności należy stwierdzić, iż możliwe jest zakupienie gazu ze składu podatkowego, nieobciążonego podatkiem akcyzowym z przeznaczeniem, np. na cele grzewcze, następnie zaś dokonanie jego dalszej odsprzedaży klientom zużywającym go do celów grzewczych w instalacjach przydomowych, po spełnieniu w/w warunków.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl