451000-RPA-9100-34/04/DJ - Tytuł prawny zarejestrowanego handlowca do miejsca przeznaczonego do odbioru i przechowywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2004 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-9100-34/04/DJ Tytuł prawny zarejestrowanego handlowca do miejsca przeznaczonego do odbioru i przechowywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Pytanie

Jak należy rozumieć pojęcie "tytuł prawny" do miejsca odbioru wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez zarejestrowanego handlowca, o którym mowa w § 3 ust.1 pkt 2 w związku z § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 01 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 35, poz.312) ?

W myśl art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) zarejestrowany handlowiec powinien posiadać wyodrębnione miejsce przeznaczone do odbierania i przechowywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 2 w związku z § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 01 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 35, poz.312) do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec należy dołączyć dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z miejsca, w którym ma być prowadzona przedmiotowa działalność.

Państwa zapytanie dotyczy oceny przez organ celny przedstawionej w projekcie kontraktu kupna-sprzedaży formy udostępnienia wyodrębnionego miejsca w kontekście spełnienia dyspozycji przywołanego powyżej art. 39 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym.

Opisany, w projekcie kupna-sprzedaży, punkt 5.3 oddaje do dyspozycji wnioskodawcy zindywidualizowany teren. Pojęcie oddania do dyspozycji jest pojęciem, które pozwala przyjąć, że z tego terenu wnioskodawca korzysta. Samo pojęcie korzystania z terenu jest pojęciem bardzo szerokim. Zawiera ona w sobie zarówno formy mocnego władztwa terenem, jak np.: prawo własności, wieczystego użytkowania, trwałego zarządu, najmu i dzierżawy, jak też formy o słabszym tytule. Z samego sformułowania prawa do korzystania wynika tylko tyle, że w tym konkretnym przypadku ma prawo używać terenu za zgodą innej uprawnionej do tego terenu osoby. W pojęciu korzystania z terenu mieści się także używanie terenu, które będzie polegać na urządzeniu wydzielonego miejsca.

Z prawa do dyspozycji wskazanym w umowie terenem wynika zatem uprawnienie wnioskodawcy do urządzenia wyodrębnionego miejsca przeznaczonego do odbierania i przechowywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terenie oddanym mu umownie do dyspozycji.

Za tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z przedmiotowego miejsca, w rozumieniu wyżej powołanego § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, można zatem uznać tytuł prawny polegający na umownym oddaniu przez właściciela terenu określonej części tegoż terenu do jego dyspozycji.

Dodatkowo należy podkreślić, iż miejsce, w którym będą odbierane i przechowywane wyroby akcyzowe zharmonizowane nabyte przez zarejestrowanego handlowca musi spełniać wymogi określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie warunków dotyczących miejsc, w których będą odbierane wyroby akcyzowe zharmonizowane, zabezpieczenia akcyzowego składanego przez zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca oraz sposobu prowadzenia ewidencji przez zarejestrowanego handlowca (Dz. U. Nr 89, poz. 848).

Opublikowano: www.icwroclaw.pl