451000-RPA-0551-33/06/LC - Obowiązki podatnika wynikające z nabycia wazeliny farmaceutycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2006 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-0551-33/06/LC Obowiązki podatnika wynikające z nabycia wazeliny farmaceutycznej.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik planuje, w zakresie prowadzonej działalności, rozpoczęcie nabywania wewnątrzwspólnotowego (z Niemiec) wyrobu o kodzie CN 2712 10 90 (wazelina farmaceutyczna do smarowania maszyn w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym oraz do produkcji artykułów farmaceutycznych i kosmetycznych).

Wyrób ten dostarczany będzie bezpośrednio od niemieckiego zbywcy do kontrahentów Spółki, która nie będzie magazynowała wyrobów akcyzowych, przy czym umowa kupna/sprzedaży (i przeniesienie prawa własności w odniesieniu do wyrobów akcyzowych) zawarta zostanie między niemieckim zbywcą a Wnioskodawcą, a następnie między Wnioskodawcą a kontrahentem polskim. Wnioskodawca zamierza, przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym, złożyć we właściwym urzędzie celnym zgłoszenie rejestracyjne jako podatnik podatku akcyzowego. Wnioskodawca nie będzie posiadać statusu składu podatkowego, zarejestrowanego handlowca lub niezarejestrowanego handlowca. Wnioskodawca nie będzie również korzystać z usługowego składu podatkowego. Jednocześnie wnioskodawca zaznacza, że od nabywanych wyrobów akcyzowych nie zostanie pobrany podatek akcyzowy poza granicami Polski. Niemiecki zbywca wyrobów nie posiada statusu składu podatkowego, zarejestrowanego handlowca lub niezarejestrowanego handlowca, w rozumieniu właściwych przepisów niemieckich. Ww. wyroby stanowią na terytorium Niemiec wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów niemieckich.

Zdaniem wnioskodawcy ustawa o podatku akcyzowym w art. 4 ust. 1 wprowadza zamknięty katalog czynności stanowiących przedmiot opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych. Opodatkowaniu akcyzą w stosunku do wszystkich wyrobów akcyzowych, podlega m.in. nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa (rozumiane odpowiednio jako przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium kraju (Polski) lub przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium kraju (Polski) na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej). Wobec powyższego nabycie przez Spółkę wyrobu akcyzowego z Niemiec stanowi czynność opodatkowaną podatkiem akcyzowym.

Wnioskodawca stwierdza, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych stosownie do przepisów zawartych w art. 14 ustawy o podatku akcyzowym są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego (na formularzu AKC-R).

Zdaniem wnioskodawcy do wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu akcyzowego klasyfikowanego do kodu CN 2712 10 90 znajduje zastosowanie zwolnienie z podatku akcyzowego przewidziane w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.). Jednocześnie w przypadku tego wyrobu akcyzowego przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) ustanawiają zerową stawkę akcyzy. Zdaniem Podatnika w opisanej sytuacji wobec sprzeczności przepisów dwóch rozporządzeń można zastosować przepisy korzystniejsze dla podatnika, czyli zerową stawkę podatku akcyzowego.

Jednocześnie zdaniem wnioskodawcy zastosowanie znajdzie ogólna zasada dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych wprowadzona art. 7 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z ust. 3 wyżej powołanego artykułu, obowiązek podatkowy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, będących przedmiotem tego nabycia, nie później jednak niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie.

W świetle art. 18 ustawy o podatku akcyzowym w odniesieniu do wyrobów o kodzie CN 2712 10 90 podatnik zobowiązany jest sporządzić i złożyć deklarację podatkową za okresy miesięczne do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

Artykuł 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym wprowadza zasadę jednofazowości podatku akcyzowego, stanowiąc, że zapłacenie akcyzy od jednej z wykonywanych czynności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego od innej wykonanej czynności.

Wobec powyższego w opinii wnioskodawcy prawidłowe rozliczenie kwoty należnej akcyzy (zdeklarowanie lub zapłacenie) od czynności wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobu akcyzowego o kodzie CN 2712 10 90 spowoduje, że konsekwentnie każda następna transakcja, której przedmiotem będzie ów wyrób, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podmiot dokonujący danej transakcji nie powinien być traktowany jako podatnik akcyzy.

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowy wyrób nie jest objęty szczególnym nadzorem podatkowym w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz. U. Nr 72, poz. 598).

W myśl powyższej ustawy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy wyrób o kodzie CN 2712 10 90 nie podlega obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy.

Jednocześnie zdaniem wnioskodawcy powyższy wyrób nie spełnia warunku określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 marca 2004 r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych przeznaczonych na cele opałowe oraz olejów opałowych (jako że nie jest przeznaczony na cele opałowe), wobec czego nie podlega obowiązkowi znakowania i barwienia w świetle tegoż rozporządzenia.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, wyjaśniam co następuje:

Zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą reguluje ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), a wykaz wszystkich wyrobów akcyzowych obejmuje załącznik nr 1 do ww. ustawy, zaś załącznik nr 2 zawiera wyroby akcyzowe zharmonizowane.

Wyrób o kodzie CN 2712 10 - wazelina ujęty został w poz. 4 zał. nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), jako wyrób akcyzowy zharmonizowany.

Stosownie do postanowień art. 4 ust. 1 pkt 5 w/cyt. ustawy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych podlega opodatkowaniu akcyzą. Stosownie do zapisu zawartego w art. 2 pkt 11 w/cyt. ustawy za nabycie wewnątrzwspólnotowe rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, tj. RP.

W myśl art. 4 ust. 5 w/cyt. ustawy jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1-3, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Zgodnie z art. 11 cytowanej ustawy podatnikami akcyzy są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dnie wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Zgłoszenie rejestracyjne zawiera w szczególności dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania) oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę fakt, że przedmiotowy wyrób w państwie dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego, tj. w Niemczech, nie będzie opodatkowany akcyzą, a nabycie wewnątrzwspólnotowe nie odbędzie się w procedurze zawieszonej akcyzy i Podatnik nie zamierza korzystać ze zwolnienia z § 13 ust. 1 pkt 1 w/cyt. rozporządzenia, zastosowanie w sprawie mają przepisy Działu II Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi Rozdziału 6 Procedura przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą ww. ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy dostawa lub nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których została zapłacona akcyza, są dokonywane na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Uproszczony dokument towarzyszący może być zastąpiony przez dokument handlowy w przypadku, gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla uproszczonego dokumentu towarzyszącego.

Natomiast w świetle art. 55 ust. 1 ustawy w przypadku gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, jest obowiązany:

1)

przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe;

2)

potwierdzić odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na uproszczonym dokumencie towarzyszącym;

3)

złożyć deklarację uproszczoną i dokonać zapłaty akcyzy na terytorium kraju w terminie 10 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego;

4)

prowadzić ewidencję nabywanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Elementy ewidencji, o której mowa powyżej, oraz warunki jej stosowania określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym, wzoru deklaracji uproszczonej oraz sposobu prowadzenia ewidencji nabywanych wyrobów akcyzowych (Dz. U. Nr 74, poz. 668 z późn. zm.).

W świetle wyżej powołanych przepisów prawnych oraz uwzględniając rodzaj prowadzonej przez Państwa działalności należy stwierdzić, że mogą Państwo zakupić powyższy wyrób w myśl art. 54 ustawy, a następnie dokonać jego sprzedaży na terenie kraju. Faktura handlowa będzie mogła zastąpić uproszczony dokument towarzyszący w przypadku, gdy będzie zawierała takie same dane, jakie są wymagane dla uproszczonego dokumentu towarzyszącego.

W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego w tej procedurze obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia dokonania wysyłki określonej w uproszczonym dokumencie towarzyszącym.

Jednocześnie wyjaśniam, iż stawka podatku akcyzowego dla wyrobu oznaczonego kodem CN 2712 10 90, przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym wynosi 0, zgodnie z poz. 24 załącznika Nr 2 - tabeli stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i importowanych zamieszczonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.).

Obowiązki podatnika wynikające z nabycia wewnątrzwspólnotowego przedmiotowego wyrobu sprowadzają się do:

1.

Złożenia zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R - zgodnie z art. 14 ustawy.

2.

Prowadzenia ewidencji - zgodnie z art. 55 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Z uwagi na fakt, że wobec przedmiotowych czynności, nie powstaje obowiązek podatkowy w związku z zastosowaniem zerowej stawki podatku akcyzowego, brak jest obowiązku składania zgłoszenia o planowanym nabyciu, zabezpieczenia akcyzowego oraz deklaracji podatkowych.

Jednocześnie należy stwierdzić, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz. U. Nr 65, poz. 598 z późn. zm) przedmiotowy wyrób o kodzie CN 2712 10 90 nie jest objęty szczególnym nadzorem podatkowym.

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742 z późn. zm.) zwalnia się do 31 grudnia 2007 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby akcyzowe inne niż określone w art. 88 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia, m.in. wyroby o kodzie CN 2712.

Przedmiotowy wyrób nie podlega obowiązkowi znakowania i barwienia zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 maja 2005 r. w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli obrotów (Dz. U. Nr 96, poz. 815 z późn. zm.).

Jednocześnie należy wyjaśnić, iż, zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Podatnika, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. wyrobu znajduje zastosowanie zwolnienie od podatku akcyzowego określone w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500).

Zwolnienie, o którym mowa, zgodnie z ust. 2 ww. rozporządzenia, ma zastosowanie pod warunkiem, że:

1)

wyroby akcyzowe zostaną zużyte do innych celów niż napędowe lub opalowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opalowych,

2)

podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający wyroby akcyzowe dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów, o których mowa w pkt 1.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu sporządzenia niniejszego postanowienia.

POUCZENIE

Od niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego we Wrocławiu.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej, płatnej w znaczkach skarbowych, w wysokości 5,00 PLN od zażalenia oraz po 0,50 PLN od każdego załącznika.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl