451000-RPA-0551-08/05/LC - Rozliczanie podatku akcyzowego (należnego i naliczonego) przy sprzedaży samochodów osobowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 maja 2005 r. Urząd Celny we Wrocławiu 451000-RPA-0551-08/05/LC Rozliczanie podatku akcyzowego (należnego i naliczonego) przy sprzedaży samochodów osobowych.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4, art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60), w związku z wnioskiem podatnika z dnia 31.03.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Celnego) o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku akcyzowego

Naczelnik Urzędu Celnego we Wrocławiu

uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym sprawy firma motoryzacyjna nabywa wewnątrzwspólnotowo samochody osobowe, a następnie dokonuje ich dostaw wewnątrzwspólnotowych oraz eksportu do krajów spoza Unii Europejskiej.

Zapytanie odnosi się do procedury jaką Podatnik powinien przyjąć przy rozliczaniu podatku akcyzowego przy sprzedaży samochodów osobowych do krajów Unii Europejskiej.

Po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawne, wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 80 ust.2 przywołanej ustawy podatnikami akcyzy od samochodów są:

1) podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;

2) importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Art. 80 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:

1) w przypadku sprzedaży z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;

2) w przypadku importu z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;

3) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jako właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Z zestawienia cytowanych przepisów wynika, iż dostawa wewnątrzwspólnotowa samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju nie podlega podatkowi akcyzowemu.

W przypadku dokonania jednej z czynności, o których mowa w art. 80 ust. 3 ustawy w stosunku do podatnika powstaje obowiązek podatkowy. Dokonując rozliczenia podatku akcyzowego zgodnie z art. 79 ww. ustawy podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

W praktyce oznacza to, iż dokonując rozliczenia miesięcznego deklaracji podatkowej AKC-3, AKC-3/E akcyzę należną z tytułu sprzedaży krajowej samochodów przed pierwszą rejestracją można pomniejszyć o kwotę akcyzy zapłaconą w danym miesiącu rozliczeniowym w związku z dokonanym nabyciem, sprzedażą opodatkowaną lub importem.

Jeżeli w terminie późniejszym okaże się, że dany samochód osobowy, od którego zapłacona akcyza pomniejszyła podatek należny w danym miesiącu rozliczeniowym, (zgodnie z możliwością wynikającą z art. 79 ustawy) był przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej, wówczas należy dokonać stosownej korekty deklaracji, mającej na celu wyłączenie ze zmniejszeń akcyzy naliczonej.

Jednocześnie informuję, że przepisy podatkowe nie regulują zagadnienia czy korekta podatku akcyzowego naliczonego powinna być dokonana w miesiącu, w którym nastąpiło jego rozliczenie, czy też w miesiącu ostatecznego określenia przeznaczenia samochodu osobowego.

W związku z powyższym należy uznać, iż oba sposoby korekty nie powinny być kwestionowane przez organy podatkowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania.

Opublikowano: www.icwroclaw.pl