447000-PA-9100I-5/04/1143/DS - Obowiązek prowadzenia składu podatkowego oraz szczególny nadzór podatkowy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2004 r. Urząd Celny w Ciechanowie 447000-PA-9100I-5/04/1143/DS Obowiązek prowadzenia składu podatkowego oraz szczególny nadzór podatkowy.

Naczelnik Urzędu Celnego w Ciechanowie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 04.06.2004r. w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym odzyskiwanego toluenu, informuje co następuje:

Stan faktyczny:

Firma prowadzi działalność wydawniczą w zakresie czasopism. Spółka drukuje w swojej drukarni większość swoich tytułów jak i realizuje zlecenia z kraju i z zagranicy. W procesie drukowania uwalnia się zawarty w farbach toluen o symbolu PKWiU 24.14.12-25. Ze względu na wymogi BHP jak i ochrony środowiska uwalniany toluen jest odzyskiwany za pomocą urządzeń specjalnie zakupionych i zainstalowanych w halach produkcyjnych. Odzyskiwany toluen jest przechowywany w specjalnych zbiornikach. Do końca kwietnia b.r. Spółka sprzedawała odzyskany toluen przedsiębiorcom zużywającym go zarówno do celów opodatkowanych podatkiem akcyzowym jak i zwolnionych od tego podatku (w przypadku zwolnienia przedsiębiorcy pozostawiali stosowne oświadczenie). Co miesiąc składane były deklaracje AKC-2 wraz z załącznikiem AKC-2D i płacone były kwoty zobowiązania z nich wynikające.

Pytanie podatnika:

Czy na Spółce ciąży obowiązek prowadzenia składu podatkowego?

W jaki sposób powinien być realizowany szczególny nadzór podatkowy?

Odpowiedź:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi są paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe określone w załączniku nr 2 do ustawy.

Art. 62 ust. 1 pkt 1 w/ ustawy stanowi, iż "do paliw silnikowych i olejów opałowych w rozumieniu ustawy zalicza się wyroby wymienione w poz. 1-12 załącznika nr 2 do ustawy". W poz. 6 pkt 4) załącznika nr 2 jw. wymieniony jest toluen o symbolu PKWiU 24.14.12-25.

Produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zgodnie z postanowieniami art. 30 ust. 2 w/w ustawy, mogą odbywać się wyłączenie w składzie podatkowym. Proces drukowania, w którym odzyskiwany jest toluen jako produkt uboczny jest niewątpliwie produkcją przedmiotowego wyrobu akcyzowego zharmonizowanego. Stąd też powinno odbywać się w składzie podatkowym.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego wydaje właściwy naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu. Warunki jakie musi spełniać podmiot ubiegający się o wydanie zezwolenia określa art. 31 ust. 1 w/w ustawy, zaś informacje jakie powinny być zawarte we wniosku podane są w art. 32 ust. 2 w/w ustawy. W § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 roku w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 35 poz. 312 z póżn. zm.) wymienione są dokumenty jakie powinny być dołączone do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Ad. 2.

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz. U. Nr 65, poz. 598) wyroby akcyzowe, które są objęte procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego lub zwolnione z podatku akcyzowego objęte są szczególnym nadzorem podatkowym m.in. wskazany w § 4 ust. 1 pkt 7 lit m: toluen, oznaczony symbolem PKWiU 24.14.12-25.

Na podstawie § 29 ust. 1 w/w rozporządzenia podmioty wytwarzające produkty rafinacji ropy naftowej objęte są stałym nadzorem. Jednocześnie § 59 w/w rozporządzenia stanowi, iż podmioty, będące na podstawie przepisów ustawy składami podatkowymi, prowadzące działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce są objęte stałym nadzorem. Jeżeli przyjęcia i wysyłki wyrobów w tych podmiotach są dokonywane nieregularnie (niecodziennie), właściwy naczelnik urzędu celnego może odstąpić od objęcia ich stałym nadzorem.

Stąd też dla magazynowania i odprawiania toluenu wytwarzanego w procesie drukowania, wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego może odbywać się w formie kontroli doraźnych zgodnie z § 59 i § 60.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl