447000-PA-9100I-15/06/07/10419/AF - Sposób wypełnienia załącznika AKC-3/D - Informacji o podatku akcyzowym od paliw silnikowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 stycznia 2007 r. Urząd Celny w Ciechanowie 447000-PA-9100I-15/06/07/10419/AF Sposób wypełnienia załącznika AKC-3/D - Informacji o podatku akcyzowym od paliw silnikowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na Państwa wniosek z dnia 23 października 2006 r. (data wpływu: 25 października 2006 r.),uzupełniony pismem z dnia 10 listopada 2006 r., dotyczący stosowania przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Naczelnik Urzędu Celnego w Ciechanowie

postanawia

uznać przedstawione stanowisko Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym wypełnienia deklaracji AKC-3 załącznik D

za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2006 roku do Naczelnika Urzędu Celnego w Ciechanowie wpłynął wniosek (uzupełniony pismem z dnia 10 listopada 2006 r.) złożony przez XXX, zwaną dalej Podatnikiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek podatnika zobowiązany jest do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, natomiast na podatniku ciąży obowiązek wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów bazowych o symbolu CN 27101999, PKWiU 23.20.18, które następnie wprowadza do składu podatkowego. Ilość olejów bazowych nabytych wewnatrzwspólnotowo wykazuje w załączniku AKC-3/D - Informacji o podatku akcyzowym od paliw silnikowych w części B.1. pole 10 (Ilość wyrobów akcyzowych przyjęta na skład). Wyżej wymienione oleje bazowe Podatnik zużywa do produkcji wyrobów akcyzowych zakwalifikowanych do PKWiU 24.66.31 na które ustalona jest stawka "0" zgodnie z poz. 29 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.). Ilość olejów bazowych zużytą do produkcji wykazuje w załączniku AKC-3/D w części B.2. pole 12 (Ilość wyrobów akcyzowych zużytych do produkcji). Wyprodukowaną ilość oleju o symbolu PKWiU 24.66.31, wykazuje w załączniku AKC-3/D w części B.2. pole 11 (Ilość wyprodukowanych wyrobów akcyzowych). Jak dalej podaje Podatnik całą produkcję wyrobu akcyzowego na podstawie dokumentu "MM"- przesunięcie między magazynowe, wyprowadza ze składu podatkowego do punktu handlowego poza składem, z którego systematycznie dokonuje się sprzedaży. Ilość wyrobów akcyzowych zharmonizowanych- PKWiU 24.66.31 wyprowadzonych ze składu podatkowego wykazuje w załączniku AKC-3/D w części B.2. pole 13 (Ilość wyrobów akcyzowych wydana ze składu) i pole 15 (Ilość wyrobów akcyzowych wydana ze składu poza procedurą zawieszenia) oraz w części E kolumna e pole 183 (Ilość wyrobów w tysiącach litrów).

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy oraz obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego Naczelnik Urzędu Celnego postanowił uznać przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe, co uzasadnia się następująco:

Polski system podatkowy w głównej mierze oparty jest na zasadzie samoobliczenia kwoty należnego podatku. W związku z tym podatnicy, w tym podatnicy podatku akcyzowego zobowiązani są do samodzielnego obliczania kwoty należnego podatku oraz do jej wykazania w deklaracji podatkowej.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zwanej ustawą, podatnicy są obowiązani składać w urzędzie celnym deklaracje dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Stosowanie do art. 18 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzory deklaracji podatkowych, uwzględniając konieczność przedstawienia objaśnień, co do sposobu prawidłowego składania deklaracji podatkowych, terminu i miejsca ich składania, pouczenia podatnika o odpowiedzialności za niezłożeni deklaracji podatkowej, jak również zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości akcyzy.

Niniejszy przepis ustawy reguluje jeden z podstawowych obowiązków formalno-administracyjnych nakładanych na podatników podatku akcyzowego. Na podstawie tego przepisu podatnicy podatku akcyzowego są zobowiązani do przygotowywania deklaracji podatkowych oraz składania ich do właściwego organu podatkowego, jakim w przypadku podatników podatku akcyzowego są naczelnicy urzędu celnego.

Artykuł 18 ust. 3 ustawy zobowiązuje ministra finansów do określenia w rozporządzeniu wykonawczym wzorów deklaracji podatkowych dla celów rozliczania podatku akcyzowego. Zgodnie z treścią delegacji ustawowej minister finansów wydając przedmiotowe rozporządzenie był zobowiązany do uwzględnienia konieczności przedstawienia objaśnień co do sposobu prawidłowego składania deklaracji podatkowych, terminu i miejsca składania deklaracji podatkowych, pouczenia podatnika o odpowiedzialności za nie złożenie deklaracji podatkowej, jak również zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości akcyzy.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 246 poz. 2090) został określony wzór formularza głównego deklaracji podatkowej dla podatku akcyzowego - AKC-3 (załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia). W związku z tym, że deklaracja AKC-3 stanowi jedynie podsumowanie podatku akcyzowego należnego z tytułu obrotu poszczególnymi rodzajami wyrobów akcyzowych, podatnik akcyzy zobowiązany jest również do wypełnienia odpowiednich załączników stanowiących rozliczenie podatku akcyzowego z tytułu produkcji oraz obrotu poszczególnymi rodzajami wyrobów akcyzowych. W przypadku gdy przedmiotem czynności opodatkowanych są paliwa silnikowe inne niż gaz podatnik akcyzy zobowiązany jest złożyć załącznik AKC-3/D - informacja o podatku akcyzowym od paliw silnikowych (załącznik nr 5 do ww. rozporządzenia).

Załącznik do deklaracji zawiera standardowe części odnoszące się do danych identyfikacyjnych, danych o składzie podatkowym, obliczenia podatku akcyzowego, rozliczenia podatku akcyzowego, informacje o należnych wpłatach dziennych oraz szczegółowego rozliczenia ilościowo-wartościowego kwot podatku akcyzowego od poszczególnych wyrobów wchodzących w skład danej grupy wyrobów.

W przypadku załącznika AKC-3/D zawiera on rozbudowaną część B dotyczącą ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w danym składzie podatkowym.

W efekcie ww. załącznik określa nie tylko wysokość kwoty należnej akcyzy, lecz również pozwala na określenie:

-

w części B.2. pole 8 zapasu początkowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w składzie podatkowym na początku danego miesiąca,

-

w części B.2. pole 9 kwoty podatku akcyzowego w zawieszeniu odpowiadająca zapasowi początkowemu,

-

w części B.2. pole 10 ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przyjętych na skład podatkowy,

-

w części B.2. pole 11 ilości wyprodukowanych w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

-

w części B.2. pole 12 ilości wyrobów akcyzowych zużytych do produkcji,

-

w części B.2 pole 13 ilości wyrobów akcyzowych wydanych ze składu podatkowego z podziałem na:

*

w części B.2. pole 14 wyroby wydane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy,

*

w części B.2. pole 15 wyroby wydane poza procedurą zawieszenia;

-

w części B.2. pole 16 wysokości ubytków i niedoborów powstałych w danym miesiącu,

-

w części B.2. pole 17 zapasu końcowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w składzie podatkowym,

-

w części B.2. pole 18 kwoty podatku akcyzowego w zawieszeniu odpowiadającej zapasowi końcowemu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych znajdujących się w składzie podatkowym.

Dodatkowo w części E (obliczenie kwot podatku akcyzowego od poszczególnych wyrobów) załącznika AKC-3/D, należy podać:

-

w polach kolumny b nazwę grupy wyrobów, do których ustalono odrębne stawki podatkowe,

-

w polach kolumny c symbol PKWiU/CN,

-

w polach kolumny d kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku VAT i kwotę akcyzy, należne od wyrobów,

-

w polach kolumny e ilość wyrobów w tysiącach litrów,

-

w polach kolumny f stawka podatku,

-

w polach kolumny g kwota podatku z zł.

Dokonując analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż obowiązek składania deklaracji podatkowych ciąży na podmiotach prowadzących składy podatkowe, nawet jeżeli w stosunku do tych podmiotów nie powstanie zobowiązanie podatkowe ze względu na dokonywanie wyłącznie czynności opodatkowanych zerową stawką akcyzy. Przedstawione przez Podatnika stanowisko dotyczące wypełniania deklaracji AKC-3 załącznik D w zakresie opisanym we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Celnego w Ciechanowie postanawia jak w sentencji.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Powyższa interpretacja, zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.14a § 4 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawcy służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.

Do wiadomości:

1. Dyrektor

Izby Celnej

w Warszawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl