446000-AP-0503-8/05/AS - Samochód kempingowy jako wyrób akcyzowy niezharmonizowany.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 czerwca 2005 r. Urząd Celny w Siedlcach 446000-AP-0503-8/05/AS Samochód kempingowy jako wyrób akcyzowy niezharmonizowany.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 27.04.2005 r. Spółki, Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach postanawia uznać stanowisko Spółki z o.o. za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Dnia 27.04.2005 r. do Urzędu Celnego w Siedlcach wpłynął pisemny wniosek bez numeru z dnia 27.04.2005 r. Spółki ... w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). We wniosku podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania samochodu kempingowego podatkiem akcyzowym. Podatnik we wniosku pyta, czy w rozumieniu ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym samochód kempingowy jest samochodem osobowym czy samochodem specjalistycznym, a tym samym czy podlega akcyzie czy też nie. Zdaniem podatnika, w ustawie o podatku akcyzowym brak jest jasnej interpretacji przepisów w tym zakresie. Ponadto podatnik wskazał, że w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192, poz. 1878 z późn. zm.) samochód kempingowy sklasyfikowany jest jako samochód specjalny (tabela nr 3 "Przeznaczenia pojazdów specjalnych"). Opisując stan faktyczny podatnik nadmienił, że w jego ocenie samochód kempingowy (kod CN 8703) powinien być sklasyfikowany jako samochód specjalny i w związku z tym jego zakup na terytorium Unii Europejskiej i sprowadzenie go do Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Opisując stan faktyczny podatnik nadmienił, że w jego ocenie samochód kempingowy (kod CN 8703) powinien być sklasyfikowany jako samochód specjalny i w związku z tym jego zakup na terytorium Unii Europejskiej i sprowadzenie go do Polski nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach, dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika wraz z przytoczeniem przepisów prawa, stosownie do art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, przedstawia co następuje: W myśl art. 3 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze (CN). Nomenklatura Scalona (CN) została ustanowiona przez Komisję rozporządzeniem Rady (EWG) Nr 2658/87 z dnia 23.07.1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L Nr 256 z dnia 7 września 1987 r. z późn. zm.)

Pozycja 8705 Scalonej Nomenklatury (CN) obejmuje pojazdy mechaniczne specjalnego przeznaczenia, inne od tych, które zostały zasadniczo zbudowane do przewozu osób lub towarów (na przykład pojazdy pogotowia technicznego, dźwigi samochodowe, pojazdy strażackie, betoniarki samochodowe, zamiatarki, polewaczki, przewoźne warsztaty, ruchome stacje radiologiczne). Niniejsza pozycja obejmuje pojazdy samochodowe, specjalnie skonstruowane albo przystosowane, wyposażone w różne urządzenia umożliwiające wykonywanie niektórych funkcji nietransportowych, co oznacza, iż pierwotnym przeznaczeniem pojazdu w niniejszej pozycji nie jest przewóz osób albo towarów. Wobec powyższego pozycja 8705 nie obejmuje samochodów mieszkalnych (kempingowych). Wskazana w oświadczeniu podatnika pozycja CN 8703 obejmuje pojazdy mechaniczne różnego typu (łącznie z pojazdami mechanicznymi pływającymi) przeznaczone do przewozu osób. Niniejsza pozycja obejmuje również: samochody mieszkalne (kempingowe itd.), pojazdy do przewozu osób specjalnie wyposażone do zamieszkiwania (z miejscami do spania, przygotowywania posiłków, toaletami, itd.) zarówno nowe, jak i używane. Samochody kempingowe oznaczone kodem CN 8703, ujęte w "Wykazie wyrobów akcyzowych" - załącznik nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, zalicza się zgodnie z art. 2 pkt 1 tejże ustawy, do wyrobów akcyzowych, czyli do wyrobów podlegających akcyzie. Zgodnie z załącznikiem nr 1 (poz. 59) do ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) podatkowi akcyzowemu podlegają pojazdy samochodowe i inne pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób zaklasyfikowane do grupy CN 8703. Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Podatnikami akcyzy od samochodów są:

1) podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;

2) importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje:

1) w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu;

2) w przypadku importu - z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;

3) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

W myśl art. 81 podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, są obowiązane:

1) po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego;

2) dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

Mając powyższe na uwadze, samochód kempingowy jest samochodem osobowym i podlega opodatkowaniu akcyzą według stawek obliczanych zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.).

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany i uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, które należy wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia tego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Siedlcach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl