446000-AP-0503-6/05 - Sprzedaż wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, a obowiązek prowadzenia składu podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2005 r. Urząd Celny w Siedlcach 446000-AP-0503-6/05 Sprzedaż wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, a obowiązek prowadzenia składu podatkowego.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Nr ....... z dnia ....... Spółki z o.o. ........, Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach

postanawia

uznać stanowisko Spółki z o.o. .......................... za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Dnia 17.02.2005 r. do Urzędu Celnego w Siedlcach wpłynął pisemny wniosek Nr [dalej: wniosek] Spółki z o.o., ............. [dalej: Podatnik], w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) uzupełniony pismami: Nr........... We wniosku Podatnik pyta: czy w świetle obowiązujących przepisów Spółka musi posiadać skład podatkowy w przypadku sprzedaży asfaltu, który nie jest używany do celów napędowych, opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów napędowych oraz, który jest kupowany i następnie odsprzedawany innym odbiorcom na terytorium kraju.

Podatnik wyjaśnił, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się między innymi zakupywaniem, przerabianiem i wykorzystywaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej asfaltów o symbolu PKWiU 23.20.32-00.20 i kodzie CN 2713 20 00. Przedmiotowy asfalt jest zakupywany w Spółce z o.o. ................ Dokumentem potwierdzającym zakup jest wystawiona przez Spółkę ............ faktura. Przy zakupie Podatnik składa sprzedającemu oświadczenie, iż zakupiony asfalt nie zostanie zużyty do celów napędowych, opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych. Podatnik wskazał, iż część zakupionego asfaltu zostaje odsprzedawana. Kupujący składa również oświadczenie o przeznaczeniu asfaltu.

Zdaniem Podatnika w związku z opisanym wyżej stanem faktycznym, w świetle obowiązujących przepisów, w przypadku asfaltu który nie jest zużywany do celów napędowych, opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów napędowych, a który jest kupowany i następnie odsprzedawany innym przedsiębiorcom, nie musi on posiadać w tym przypadku składu podatkowego.

Naczelnik Urzędu Celnego w Siedlcach dokonując oceny prawnej stanowiska Podatnika wraz z przytoczeniem przepisów prawa, stosownie do art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, przedstawia co następuje.

Wyrób akcyzowy o kodzie PKWiU 23.20.32-00.20 oraz CN 27.13.20.00, którego nazwę we wniosku określono jako asfalt, należy do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych sklasyfikowanych w poz. 4 wykazu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stanowiącego załącznik nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm.) [dalej: ustawa], oznaczonych symbolem PKWiU 23.20 oraz kodem CN 2713, zaliczanych do grupy wyrobów: produkty rafinacji ropy naftowej, w szczególności ze względu na kod CN: koks naftowy, bitumy naftowe oraz inne pozostałości olejów ropy naftowej oraz olejów otrzymywanych z minerałów bitumicznych.

Dla celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium kraju - stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy - stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju stawki podatku akcyzowego zostały obniżone do wysokości określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Dla produktów rafinacji ropy naftowej oraz frakcji benzynowych otrzymywanych z przerobu ropy naftowej, z wyłączeniem grupowania PKWiU 23.20.18, 23.20.2, gdzie indziej nie sklasyfikowanych, oznaczonych symbolem PKWiU 23.20 stawka podatku akcyzowego wynosi 1882,00 zł/1000 1 [patrz: poz. 1 "Tabeli stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju" stanowiącej załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia].

Przepis § 13 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97 poz. 966 z późn. zm.) określa, iż zwalnia się od akcyzy: koks naftowy; bitum naftowy; inne pozostałości olejów z ropy naftowej oznaczone symbolem PKWiU 23.20.32 oraz kodem CN 2713 pod warunkiem, że:

1. wyroby akcyzowe zostaną zużyte do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych,

2. podmiot uprawniony do zwolnienia nabywający wyroby akcyzowe dołączy do zamówienia sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów, o których mowa w pkt 1.

Z powyższego wynika, że podmiotem uprawnionym do zakupu ww. wyrobów ze zwolnieniem od akcyzy jest podmiot je nabywający, który złoży oświadczenie w imieniu własnym, że zakupione wyroby zostaną zużyte zgodnie z przeznaczeniem określonym w tym oświadczeniu. Uprawnienie do zwolnienia, o którym mowa powyżej, nie przysługuje podmiotom pośredniczącym, dokonującym odsprzedaży ww. wyrobów.

Ponadto w oparciu o przesłanki przedmiotowego zwolnienia należy zauważyć, że dla wyrobów akcyzowych oznaczonych PKWiU 23.20.32 korzystających ze zwolnienia nie przewidziano możliwości ich odsprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przepis art. 30 ust. 2 ustawy, z którego wynika iż jedynym miejscem, w którym mogą odbywać się produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, jest skład podatkowy, należy stwierdzić, iż nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych korzystających z przedmiotowego zwolnienia może dokonać uprawniony nabywca wyłącznie ze składu podatkowego na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, za którą w myśl ust. 2 pkt 10 uważa się również zużycie wyrobów akcyzowych niezgodnie z ich przeznaczeniem, w przypadku gdy do wyrobów tych zastosowano zwolnienie lub obniżono stawki akcyzy.

Reasumując, podatnik nie posiadający składu podatkowego nie może odsprzedawać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych o symbolu PKWiU 23.20.32-00.20 zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie. W związku z powyższym nieprawidłowe jest stanowisko podatnika, że w jego przypadku nie jest wymagane posiadanie składu podatkowego do sprzedaży uprawnionym do zwolnienia ze względu na przeznaczenie nabywcom asfaltu o symbolu PKWiU 23.20.32-00.20 i kodzie CN 2713 20 00.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany i uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z ustaleniami zawartymi w art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, służy Spółce zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, które należy wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia tego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Siedlcach.

Otrzymują:

1. Adresat

2. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie

3. aa

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl