445000-PA-9104-8/04/KGL - Złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2004 r. II Urząd Celny w Warszawie 445000-PA-9104-8/04/KGL Złożenie zabezpieczenia akcyzowego przez podmiot prowadzący skład podatkowy.

Stan faktyczny:

Spółka zamierza produkować wyroby akcyzowe zharmonizowane m.in. rozcieńczalniki do wyrobów lakierowych o symbolu PKWiU 24.30.22-79.20, płyny niezamarzające o symbolu PKWiU 24.66.33-50. Głównym składnikiem ww. wyrobów jest alkohol etylowy skażony. Produkcja tych wyrobów musi odbywać się w składzie podatkowym.

Pytanie podatnika jest następujące:

Czy prowadzący skład podatkowy, produkujący m.in. rozcieńczalniki do wyrobów lakierowych o symbolu PKWiU 24.30.22-79.20, płyny niezamarzające o symbolu PKWiU 24.66.33-50, ma obowiązek złożyć zabezpieczenie akcyzowe.?

Odpowiedź na pytanie:

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 tej ustawy produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, m.in. prowadzący skład podatkowy jest obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe.

Podmiot prowadzący skład podatkowy na podstawie art. 44 wyżej powołanej ustawy może uzyskać od właściwego naczelnika urzędu celnego zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli spełnia warunki określone w art. 44 ust. 2 tej ustawy.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) rozcieńczalniki do wyrobów lakierowych o symbolu PKWiU 24.30.22-79.20, płyny niezamarzające o symbolu PKWiU 24.66.33-50 nie zostały wymienione w poz. 1-32, a więc stawka podatku akcyzowego dla tych wyrobów, zgodnie z poz. 33 ww. załącznika nr 1, wynosi 0 (stawka zero).

Wobec powyższego podmiot prowadzący skład podatkowy nie jest obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z tytułu produkcji ww. wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, gdyż zobowiązanie podatkowe wyniesie zero.

Natomiast podmiot prowadzący skład podatkowy jest obowiązany do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z tytułu przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (alkoholu etylowego) w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, zużywanych w składzie podatkowym do produkcji rozcieńczalników do wyrobów lakierowych i płynów niezamarzających.

Zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy skażony środkiem skażającym na podstawie odrębnych przepisów i wykorzystywany do wytwarzania produktów nieprzeznaczonych do konsumpcji przez ludzi.

Zwolnienie to dotyczy podmiotów nabywających wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, a nie dotyczy nabywców prowadzących składy podatkowe, gdyż w składzie podatkowym mogą być wykonywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wszystkie czynności wymienione w art. 30 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, bez potrzeby wypełnienia warunków, o których mowa w § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966).

Reasumując, Spółka nie będzie obowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z tytułu produkcji w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (rozcieńczalników do wyrobów lakierowych i płynów niezamarzających), ponieważ stawka podatku akcyzowego na te wyroby wynosi zero, natomiast będzie obowiązana do złożenia zabezpieczenia akcyzowego pokrywającego zobowiązanie podatkowe z tytułu przyjmowania i magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (alkoholu etylowego) zużywanych do produkcji ww. rozcieńczalników i płynów niezamarzających.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna zobowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl