445000-PA-9104-76/04/KGL - Oznaczanie znakami akcyzy wyrobów alkoholowych znajdujących się w wolnym obszarze celnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2005 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-76/04/KGL Oznaczanie znakami akcyzy wyrobów alkoholowych znajdujących się w wolnym obszarze celnym.

Stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na Wolnym Obszarze Celnym (WOC). Zajmuje się handlem hurtowym artykułami akcyzowymi tj.: napoje alkoholowe, papierosy. Towar otrzymuje od dostawców z Unii Europejskiej oraz państw trzecich. Towar dostarczany jest bez banderol podatkowych ze względu na jego przeznaczenie na WOC. Część towaru jest sprzedawana do innych Wolnych Obszarów Celnych lub eksportowana.

Towary, które nie zostały sprzedane, Spółka chce dopuszczać do obrotu w kraju poprzez opłacenie akcyzy i oznaczenie znakami akcyzy. Spółka nie jest w stanie wcześniej przewidzieć jaka ilość towaru będzie dopuszczona do obrotu w kraju.

Pytanie podatnika jest następujące:

Czy Spółka prowadząca działalność gospodarczą w Wolnym Obszarze Celnym może banderolować w cyklu ciągłym alkohole?

Odpowiedź na pytanie:

Zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) podatkowe znaki akcyzy otrzymują:

1) producenci;

2) importerzy;

3) podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego;

4) przedstawiciele podatkowi;

5) podmioty dokonujące pakowania, rozlania, rozważenia wyrobów akcyzowych w opakowania jednostkowe oraz przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ww. ustawy wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy muszą być prawidłowo oznaczone odpowiednimi znakami akcyzy przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Stosownie do ust 2 wyżej powołanego artykułu wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy, nie mogą być:

1) importowane;

2) przywiezione na terytorium kraju w wyniku nabycia wewnątrzwspólnotowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Stosownie do art. 88 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwalnia się m.in. wyroby akcyzowe, które są wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych, a przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych.

Z powyższego przepisu wynika, że wyroby akcyzowe zharmonizowane nabywane wewnątrzwspólnotowo przez zarejestrowanego handlowca, dla którego miejsce odbioru w zezwoleniu określone zostało w wolnym obszarze celnym, będą zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy, pod warunkiem przeznaczenia ich do zbycia w sklepach wolnocłowych.

Jednocześnie przez zwrot "wprowadzane do składów celnych, składów wolnocłowych i wolnych obszarów celnych (...)" należy rozumieć umieszczenie wyrobów akcyzowych np.: w wolnym obszarze celnym, a nie nadanie im przeznaczenia celnego, o którym mowa w przepisach prawa celnego (art. 4 pkt 15 lit. b rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny).

Zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz.U. Nr 80, poz. 742 z późn. zm.) wnioskodawca, składając wniosek o wydanie oraz sprzedaż banderol lub wydanie upoważnień do odbioru banderol do właściwego w sprawach znaków akcyzy naczelnika urzędu celnego, załącza m.in. kopię zezwolenia albo koncesji na produkcję, rozlewanie, pakowanie, import, nabycie wewnątrzwspólnotowe lub obrót wyrobami objętymi obowiązkiem uzyskania takiego zezwolenia albo koncesji na podstawie odrębnych przepisów; kopię zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, działalności zarejestrowanego handlowca, działalności niezarejestrowanego handlowca, na dokonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż Spółka prowadząca działalność gospodarczą w wolnym obszarze celnym nie jest uprawniona do otrzymania podatkowych znaków akcyzy, jeśli nie prowadzi składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec lub nie jest importerem.

Importer nie może importować wyrobów podlegających obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, bez ich uprzedniego prawidłowego oznaczenia odpowiednimi znakami akcyzy.

Zarejestrowany handlowiec nie może po przyjęciu towaru nanosić znaków akcyzy na wyroby akcyzowe zharmonizowane w miejscu ich przechowywania. Procedura zawieszenia poboru akcyzy kończy się z chwilą przyjęcia towaru i potwierdzenia administracyjnego dokumentu towarzyszącego (ADT) przez pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym zarejestrowany handlowiec nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Jedynie prowadzący skład podatkowy może przyjmować i magazynować wyroby akcyzowe zharmonizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy bez znaków akcyzy.

Wyroby akcyzowe zharmonizowane przeznaczone do zbycia w sklepach wolnocłowych nabywane wewnątrzwspólnotowo przez prowadzącego skład podatkowy bądź zarejestrowanego handlowca, dla których miejsce odbioru tych wyrobów znajduje się w wolnym obszarze celnym, będą zwolnione z obowiązku oznaczania znakami akcyzy bez względu na fakt czy będą zwolnione z podatku akcyzowego czy też nie.

Stosownie do art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może być zawieszony, jeżeli wyroby te otrzymały inne przeznaczenie celne na podstawie przepisów prawa celnego lub są przemieszczane do składu podatkowego.

Należy zauważyć, iż wolne obszary celne są instytucją prawa celnego natomiast zarejestrowany handlowiec to instytucja prawa podatkowego. W rozumieniu przepisów prawa celnego wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego jest jednym z przeznaczeń celnych. Z powyższego wynika, że wyroby akcyzowe zharmonizowane posiadające status towarów wspólnotowych nie mogą uzyskać przeznaczenia celnego towarów (wprowadzenie towarów do wolnego obszaru celnego lub do składu wolnocłowego), a więc w tym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym nie mogą być wprowadzane do wolnego obszaru celnego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, chyba że są to towary wspólnotowe, które korzystają ze środków stosowanych zwykle przy wywozie towarów na podstawie art. 179 Wspólnotowego Kodeksu Celnego.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa "informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika" nie jest "interpretacją co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika", o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2005r.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl