445000-PA-9104-5/04/MG - Zabezpieczenie akcyzowe na przemieszczenie w celu eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2004 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-5/04/MG Zabezpieczenie akcyzowe na przemieszczenie w celu eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego.

Stan faktyczny:

Spółka posiada zezwolenie właściwego naczelnika urzędu celnego na prowadzenie składu podatkowego. Spółka jako prowadzący skład podatkowy otrzymała zwolnienie właściwego naczelnika urzędu celnego z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. W celu eksportu Spółka dokonuje przemieszczania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego.

Pytania podatnika są następujące:

Czy w przypadku eksportu wymagane jest przez prowadzącego skład podatkowy złożenie zabezpieczenia akcyzowego na przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego?

Czy w przypadku eksportu prowadzący skład podatkowy może przemieszczać wyroby akcyzowe zharmonizowane ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego na podstawie posiadanego zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego przez prowadzącego skład podatkowy?

Odpowiedź na pytania:

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) m.in. podmiot prowadzący skład podatkowy, spełniający warunki określone w ust. 2 tego przepisu, powinien być zwolniony przez właściwego naczelnika urzędu celnego z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli wystąpi z takim wnioskiem i załączy odpowiednie dokumenty. Wyjątki od tej zasady zostały sformułowane w art. 44 ust. 6 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego powyższego zwolnienia nie stosuje się w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla dostaw i nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz przemieszczania między składami podatkowymi na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Wobec powyższego, w każdym przypadku zastosowania procedury zawieszenia akcyzy, o ile nie będzie to dostawa wewnątrzwspólnotowa, nabycie wewnątrzwspólnotowe lub przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych między składami podatkowymi na terytorium kraju, podmiot spełniający warunki ustawowe powinien być zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Podmiot zatem, dokonujący eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, przemieszczający te wyroby przez terytorium Wspólnoty Europejskiej, spełniający wymogi określone w art. 44 ust. 2 ustawy, może być zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że Spółka prowadząca skład podatkowy i posiadająca zwolnienie właściwego naczelnika urzędu celnego z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, może przemieszczać w celu eksportu wyroby akcyzowe zharmonizowane ze składu podatkowego do polskiego granicznego urzędu celnego na podstawie tego zwolnienia bez potrzeby składania zabezpieczenia akcyzowego bądź uzyskania odrębnego zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego na takie przemieszczanie.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna zobowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl