445000-PA-9104-34/04/KG - Opodatkowanie podatkiem akcyzowym konfekcjonowanych kosmetyków

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 2004 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-34/04/KG Opodatkowanie podatkiem akcyzowym konfekcjonowanych kosmetyków

Stan faktyczny:

Spółka jest producentem wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (kosmetyki o PKWiU 24.52.13; 24.52.19).

Spółka zamierza dokonywać również odsprzedaży zakupionych z akcyzą, u innego producenta kosmetyków o PKWiU 24.52.12; ex 24.52.14. Zakupione wyroby zamierza umieszczać w swoich opakowaniach jednostkowych (np.: puder w kamieniu będzie pakowany do pojemnika, cienie do powiek umieszczane będą w opakowaniu zbiorczym, błyszczyk do ust rozlany będzie do buteleczek) i oznaczone firmową naklejką. Podczas pakowania nie zostanie zmieniony skład wyrobu ani jego właściwości.

Pytanie podatnika

Czy sprzedaż konfekcjonowanych kosmetyków, od których zapłacono podatek akcyzowy przed ich umieszczeniem w opakowania jednostkowe podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Odpowiedź na pytanie podatnika:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.

Stosownie do art. 75 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy stawka akcyzy na wyroby akcyzowe niezharmonizowane wynosi 65 % podstawy określonej w art. 10 tej ustawy, z wyjątkiem stawki na energię elektryczną.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy podstawą opodatkowania w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy, należne od tych wyrobów.

Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 z późn. zm.) stawki akcyzy określone w poz. 22-28 załącznika nr 1 do rozporządzenia stosuje się dla wyrobów wymienionych w tych pozycjach (w niniejszej sprawie wyrobów o PKWiU 24.52.12; ex 24.52.14.) również, w przypadku gdy przed ich sprzedażą podatnik dokonał czynności polegających na powiększeniu ich wartości użytkowej.

Konfekcjonowanie kosmetyków, umożliwiające używanie ich przez konsumentów, jest powiększeniem ich wartości użytkowej, które polega na wzroście wartości przeznaczenia nie zmienionej rzeczy.

Stawka podatku akcyzowego dla wyrobów określonych w poz. 22-28 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia wynosi 10% podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 79 ustawy o podatku akcyzowym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.

Reasumując, sprzedaż konfekcjonowanych kosmetyków podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Stawka podatku akcyzowego wynosi 10% podstawy opodatkowania.

Jednocześnie Spółka może obniżyć kwotę akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą od zakupionych kosmetyków, które podlegają konfekcjonowaniu.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl