445000-PA-9104-3/04/MG - Tryb nabywania w składzie podatkowym oraz dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do celów grzewczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2004 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-3/04/MG Tryb nabywania w składzie podatkowym oraz dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do celów grzewczych.

Stan faktyczny:

Spółka zamierza dokonywać zakupów w składach podatkowych gazów skroplonych propan, propan-butan do celów grzewczych i następnie sprzedawać ww. towary zharmonizowane podmiotom upoważnionym do zwolnienia z podatku akcyzowego. Zdaniem Spółki jako "sprzedający" Spółka złoży w urzędzie celnym oświadczenie, że ww. towary zharmonizowane będą wykorzystane do celów grzewczych oraz zaświadczenia właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnościami podatku od towarów i usług oraz akcyzy, a naczelnik urzędu celnego wyda Spółce zaświadczenie na podstawie, którego Spółka będzie mogła dokonać zakupu w składzie podatkowym gazów skroplonych (propan, propan-butan) zwolnionych z akcyzy oraz dokonać nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. towarów zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Zapytanie podatnika:

W jaki sposób Spółka może nabyć w kraju lub dokonać nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do celów grzewczych aby je sprzedać swoim klientom (uprawnionym do zwolnienia z akcyzy)?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) zwalnia się od akcyzy gaz płynny - propan, butan, mieszaniny propanu-butanu w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych.

Zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 3 wyżej powołanego rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa wyżej, ma zastosowanie pod warunkiem, że m.in. sprzedawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oświadczenie, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych, a ponadto będą spełnione łącznie następujące warunki:

a) nabywca złoży oświadczenie, że nabywany gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych,

b) sprzedawca posiada zaświadczenie, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego potwierdzające zamówienie odbioru gazu płynnego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; właściwy naczelnik urzędu celnego potwierdza zamówienie po przedstawieniu przez podmiot zaświadczenia właściwych organów podatkowych o niezaleganiu z płatnością podatku od towarów i usług oraz akcyzy,

c) nabycie gazu płynnego nastąpi z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 3 wyżej powołanej ustawy, oraz na warunkach określonych w przepisach dotyczących procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania,

d) sprzedawca prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania zwolnionych wyrobów akcyzowych,

e) sprzedawca przekaże do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienia otrzymanych oświadczeń zawierających informacje, o których mowa w § 15 ust. 5 wyżej powołanego rozporządzenia.

Reasumując, Spółka może nabywać w składzie podatkowym gaz płynny - propan, butan, mieszaniny propanu-butanu, zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie tj. gdy nie będą przeznaczone do napędu pojazdów samochodowych tylko po spełnieniu następujących warunków:

* Spółka złoży naczelnikowi urzędu celnego oświadczenie, że gaz płynny nabywany przez Spółkę w składzie podatkowym nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych, zawierające elementy wymienione w § 15 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966),

* Spółka uzyska od nabywcy oświadczenie, że nabywany gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych, zawierające elementy wymienione w § 15 ust. 5 wyżej powołanego rozporządzenia,

* Spółka uzyska od naczelnika urzędu celnego zaświadczenie potwierdzające zamówienie odbioru gazu skierowane do składu podatkowego, z którego będzie nabywać gaz płynny z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy,

* gaz płynny będzie nabyty przez Spółkę z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy tj. do przewożonego gazu płynnego zostanie dołączony administracyjny dokument towarzyszący oraz zostanie złożone w urzędzie celnym zabezpieczenie akcyzowe na przemieszczanie gazu płynnego,

* Spółka będzie prowadziła ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania nabytego w składzie podatkowym gazu płynnego. Ponadto, zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81, poz. 744) Spółka będzie zobowiązana prowadzić ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których będzie otrzymywać gaz płynny, zawierającą dane wymienione w ust. 2 tego przepisu.

Spółka będzie przekazywać naczelnikowi urzędu celnego, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięczne zestawienia oświadczeń otrzymanych od nabywców gazu płynnego od Spółki.

Zgodnie z art. 2 pkt 13 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) zarejestrowanym handlowcem jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z innego państwa członkowskiego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z powyższych względów Spółka nie będzie mogła dokonać nabycia wewnątrzwspólnotowego gazu płynnego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy bez uzyskania zezwolenia, o którym mowa w art. 37 wyżej powołanej ustawy.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Zaznaczyć należy, że rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz.1875), które weszło w życie z dniem 20 sierpnia 2004r., § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) otrzymał nowe brzmienie.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl