445000-PA-9104-13/04/MG - Opodatkowanie podatkiem akcyzowym sprzedaży oraz zużycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej energii elektrycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2004 r. Urząd Celny w Pruszkowie 445000-PA-9104-13/04/MG Opodatkowanie podatkiem akcyzowym sprzedaży oraz zużycia na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej energii elektrycznej.

Stan faktyczny:

Spółka posiada zakładową Elektrociepłownię (EC). Wyprodukowana w kotłach para wysokoprężna kierowana jest w układzie podstawowym poprzez pierścieniowy kolektor na turbozespoły. Produkcja energii elektrycznej w zakładowej EC odbywa się w skojarzeniu z produkcją ciepła w parze technologicznej. Do produkcji ciepła i energii elektrycznej EC zużywa następujące zewnętrzne media energetyczne: paliwo, wodę technologiczną o odpowiednich parametrach, wodę chłodzącą oraz powietrze technologiczne. Paliwo do EC dostarczane jest alternatywnie lub w sposób mieszany z instalacji produkcyjnych Destylacji Rurowo-Wieżowych (DRW) oraz instalacji Hydroodsiarczania Gudronu (HOG). Woda technologiczna pod postacią wody zdekarbonizowanej podawana jest z instalacji dekarbonizacji Zakładu Wodno-Ściekowego. Woda chłodząca z instalacji Bloków Wodnych oraz powietrze technologiczne z instalacji Gazy Techniczne. Ilości zużywanych przez EC mediów energetycznych mierzona jest przez układy pomiarowo-rozliczeniowe.

Wyprodukowana przez EC para i energia elektryczna w skojarzeniu zużywana jest przez instalacje produkcyjne, odbiorców zewnętrznych oraz na potrzeby własne EC. Do grupy odbiorców zewnętrznych należy Zakład oraz spółki przyłączone do sieci elektroenergetycznej spółki. W zależności od ilości produkowanej energii elektrycznej i zapotrzebowania na tę energię, w różnych miesiącach roku energia elektryczna jest sprzedawana do Zakładu lub kupowana od Zakładu. Z uwagi na charakter wytwarzania energii elektrycznej w EC, energia elektryczna sprzedawana jest przez Spółkę do odbiorców zewnętrznych alternatywnie tylko z własnych źródeł wytwórczych albo jest mieszana i pochodzi z własnych źródeł wytwórczych oraz z zakupu od Zakładu.

Zużycie energii elektrycznej na potrzeby własne EC, instalacji produkcyjnych oraz sprzedaż do odbiorców zewnętrznych rozliczane jest na podstawie wskazań liczników energii elektrycznej.

Spółka do obliczenia należnego podatku akcyzowego od energii elektrycznej sprzedanej przez Spółkę odbiorcom zewnętrznym i zużywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stosuje współczynnik uwzględniający ilość energii elektrycznej własnej produkcji w stosunku do całej ilości energii elektrycznej własnej produkcji i kupionej od Zakładu z podatkiem akcyzowym.

Ponadto Spółka pomniejsza ilość wytworzonej energii elektrycznej podlegającej opodatkowaniu akcyzą o ilość energii elektrycznej zużywanej do produkcji paliwa do EC tj. paliwa zużywanego przez EC pochodzącego z instalacji DRW i HOG, wody zdekarbonizowanej, wody chłodzącej i powietrza technologicznego poprzez zastosowanie współczynnika ilości zużywanej energii elektrycznej na wytworzenie ww. czynników na potrzeby EC w stosunku do całej ilości energii elektrycznej zużywanej przez Spółkę do wytworzenia ww. czynników tj. paliwa z instalacji DRW i HOG, wody zdekarbonizowanej, wody chłodzącej i powietrza technologicznego.

Zapytanie Podatnika:

Czy Spółka postępuje prawidłowo korzystając na podstawie § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) ze zwolnienia od akcyzy energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu stosując przy obliczaniu należnego podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży energii elektrycznej do Zakładu, innych odbiorców zewnętrznych, zużycia na potrzeby własne oraz zużycia na potrzeby wytworzenia energii elektrycznej w skojarzeniu przez EC współczynnik uwzględniający ilość energii elektrycznej nieopodatkowanej w całej ilości energii elektrycznej opodatkowanej i nieopodatkowanej w przypadku sprzedaży i zużycia energii elektrycznej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz współczynnik ilości energii elektrycznej zużywanej na potrzeby wytwórcze EC w stosunku do całej ilości energii elektrycznej zużywanej przez poszczególne działy technologiczne Zakładu Produkcyjnego Spółki wytwarzające zużywane przez EC czynniki?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terenie kraju oraz zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedstawiony przez Spółkę sposób obliczania podatku akcyzowego od ilości energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom zewnętrznym i zużywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej tylko od energii pochodzącej z własnych źródeł z wyłączeniem energii elektrycznej zakupionej od Zakładu z akcyzą, należy uznać za prawidłowy.

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) zwalnia się od akcyzy energię elektryczną zużywaną w procesie produkcji energii elektrycznej, energię elektryczną zużywaną w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu lub energię elektryczną wykorzystywaną do podtrzymywania tych procesów produkcyjnych.

Spółka właściwie oblicza podatek akcyzowy pomniejszając ilość energii elektrycznej zużywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu akcyzą o ilość energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu tj. ilość energii elektrycznej zużywanej na produkcję paliwa dla EC na instalacjach DRW i HOG oraz wody zdekarbonizowanej, wody chłodzącej i sprężonego powietrza zużywanych przez EC przy wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.

Odpowiedzi powyższej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl