444000-PA-911-6/04/MM - Moment powstania obowiązku podatkowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Zastosowanie kursu średniego NBP do przeliczenia walut.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2004 r. Urząd Celny w Radomiu 444000-PA-911-6/04/MM Moment powstania obowiązku podatkowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Zastosowanie kursu średniego NBP do przeliczenia walut.

Pytanie podatnika:

Moment powstania obowiązku podatkowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, oraz

Zastosowanie kursu średniego NBP do przeliczenia walut

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 21.05.2004 r. do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie (przekazanego zgodnie z właściwością miejscową do Urzędu Celnego w Radomiu) o udzielenie informacji w sprawie interpretacji stosowania terminów: powstanie obowiązku podatkowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych oraz zastosowania kursu średniego NBP do przeliczenia walut, uprzejmie informuje co następuje:

Ad. 1 Zgodnie z art. 76 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania przywozu tych wyrobów, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia dokonania nabycia.

W świetle powyższego, w nabyciu wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych obowiązek podatkowy powstaje w momencie ich przywozu ale nie później niż w 7 dniu od dnia wystawienia faktury i od tego dnia zaczyna biec zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy 5 dniowy termin do złożenia deklaracji uproszczonej AKC-U oraz zapłaty akcyzy.

Ad. 2 Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie jest wystawiona faktura na dzień zawarcia umowy sprzedaży. W sytuacji gdy na dzień wystawienia faktury bądź zawarcia umowy bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony do przeliczania stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Odpowiedź została udzielona w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl