442000-AP-9104-1/07 - Wysokość stawki podatku akcyzowego od samochodu osobowego zakupionego na terytorium Wspólnoty Europejskiej w 2005 r. i sprowadzonego do Polski w grudniu 2006 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2007 r. II Urząd Celny w Warszawie 442000-AP-9104-1/07 Wysokość stawki podatku akcyzowego od samochodu osobowego zakupionego na terytorium Wspólnoty Europejskiej w 2005 r. i sprowadzonego do Polski w grudniu 2006 r.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 217 oraz art. 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26 grudnia 2006 r. (data wpływu: 3 stycznia 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa, uzupełnionego pismem z dnia 18 stycznia 2007 r. (data wpływu: 26 stycznia 2007 r.)

postanawiam

uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2007 r. do Naczelnika Urzędu Celnego II w Warszawie wpłynął wniosek Pana ... zamieszkałego w ... przy ul. ... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w cytowanym powyżej wniosku wynika, iż w marcu 2005 r. Pan ... zakupił na Litwie samochód osobowy marki Opel Astra o pojemności silnika 1.7. Ponieważ samochód ten zepsuł się, został pozostawiony na Litwie. Do kraju przywieziono go dopiero w dniu 22 grudnia 2006 r. Wątpliwości dotyczą wysokości stawki podatku akcyzowego od samochodu osobowego zakupionego w 2005 r. i sprowadzonego do kraju w grudniu 2006 r. Ponieważ samochód przekroczył granicę dopiero w dniu 22 grudnia 2006 r. zdaniem Podatnika wysokość stawki podatku akcyzowego wynosi 3.1%.

Oceniając przedstawione powyżej stanowisko Strony stwierdzam, iż z dniem 1 grudnia 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 210, poz. 1551), w którym dla nabywanych wewnątrzwspólnotowo samochodów osobowych wprowadzone zostały następujące stawki podatku akcyzowego:

-

13.6 % dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,

-

3.1 % dla pozostałych samochodów osobowych.

Zgodnie z art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów osobowych, powstaje z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Należy podkreślić, iż nabycie wewnątrzwspólnotowe zgodnie z definicją zawarta w art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym, oznacza przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku nabycia prawa rozporządzania samochodem jak właściciel przed dokonaniem nabycia wewnątrzwspólnotowego (przed przemieszczeniem z terytorium państwa członkowskiego) należy uznać, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przemieszczenia samochodu osobowego na terytorium kraju.

Zgodnie z § 2 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów, jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie powstał przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się dotychczasowe stawki akcyzy. Oznacza to, iż przepisy przedmiotowego rozporządzenia mają zastosowanie do samochodów osobowych, w stosunku do których obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 listopada 2006 r.

Powyższa odpowiedź w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 oraz § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie, które wnosi się za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty na postanowienie, określać istotę i zakres żądania, będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Zgodnie z art. 238. ww. ustawy, wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, które wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie.

Otrzymują:

1. Adresat

2. Dyrektor Izby Celnej w Warszawie

3. a/a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl