441000-PA-9100I-85/04/2158/JK - Naliczanie należnego podatku akcyzowego od paliw ciekłych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2004 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-85/04/2158/JK Naliczanie należnego podatku akcyzowego od paliw ciekłych.

W związku z Państwa wnioskiem z 2.07 2004r., stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 37, poz. 926 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie przekazuje następujące stanowisko w sprawie.

Sp. z o.o. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec i może nabywać paliwa ciekłe w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Udzielenie zezwolenia było możliwe na podstawie przepisów art. 31, 37 i 38 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), zgodnie z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 35, poz. 312 z późn. zm.).

Zapytanie podatnika

Czy podatek akcyzowy należny od paliw ciekłych naliczany jest od ilości faktycznie przyjętej przez zarejestrowanego handlowca, czy też od ilości stwierdzonej na administracyjnym dokumencie towarzyszącym?

Odpowiedź

Kwestia ubytków uregulowana jest w art. 5 ust. 1-7 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 5 ust. 2 "zwalnia się od akcyzy ubytki lub niedobory powstające podczas wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, do wysokości ustalonej przez właściwego naczelnika urzędu celnego dla danego podatnika akcyzy".

Przepis art. 5 ust. 3 pkt 1 stanowi, że obowiązują "normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstających w czasie wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, w wysokości nie wyższej niż określone w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 6". Oznacza to, że podatnik płaci akcyzę za faktycznie przyjęte ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, pod warunkiem, że powstałe w czasie przewozu niedobory w stosunku do ilości wskazanej w administracyjnym dokumencie towarzyszącym nie przekraczają dopuszczalnych norm. W przypadku jednak powstania ubytków przekraczających normy dopuszczalne podlegają one akcyzie na podstawie art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Wystąpienie niedoborów dokumentowane jest zgodnie z § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849), tj. "podmiot (..) składa adnotację na administracyjnym dokumencie towarzyszącym zgodnie z instrukcją wypełniania tego dokumentu, określoną w przepisach dotyczących dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych".

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl