441000-PA-9100I-295/04/1010/ID - Obowiązki podmiotu z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. Zwolnienia od akcyzy z tytułu umów i przepisów międzynarodowego prawa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2004 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-295/04/1010/ID Obowiązki podmiotu z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego. Zwolnienia od akcyzy z tytułu umów i przepisów międzynarodowego prawa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wodpowiedzi na zapytanie złożone w piśmie z dnia 13.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 24.05.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 17.06.2004 r. (data wpływu - 21.06.2004 r.), w sprawie udzielenia informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie trybu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, wyjaśnia co następuje:

Stan faktyczny:

Firma pragnie przemieścić z Republiki Federalnej Niemiec na terytorium Polski samochód osobowy, będący od 4 lat własnością polskiej firmy - Oddział w Berlinie. Przedmiotowy samochód posiada niemiecki urzędowy znak rejestracyjny i od chwili zakupu, stanowi własność firmy polskiej i nieprzerwanie służy do celów zawodowych. Obowiązek zapłaty za samochód z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, został zapłacony w cenie, w miejscu zakupu, w należytej wysokości, z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zapytanie podatnika:

"Czy wystąpiły warunki do zastosowania procedury zaniechania poboru akcyzy, bezterminowo, przy zmianie urzędowych znaków rejestracyjnych z niemieckich na polskie?

Czy wystąpiły warunki zwolnienia od akcyzy z tytułu umów i przepisów międzynarodowego prawa, o unikaniu podwójnego opodatkowania?"

Odpowiedź:

Stosownie do art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 80 ust. 2 ww. ustawy podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju oraz importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Przez nabycie wewnątrzwspólnotowe, zgodnie z art. 2 pkt 11 ww. ustawy, należy rozumieć przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych niezarejestrowanych na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, są obowiązane po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

Na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 25 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego - Dz. U. Nr 97, poz. 966) warunki jakie muszą spełniać podmioty korzystające ze zwolnień od akcyzy oraz szczegółowy zakres zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych oraz warunki itryb ich stosowania. Jednakże przepisy powyższego rozporządzenia nie przewidują zwolnienia z podatku akcyzowego w przedstawionym przez Państwa stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym, zwolnienie od akcyzy stosuje się również gdy wynika to z konieczności uniknięcia wielokrotnego opodatkowania wyrobów akcyzowych.

Zaznaczyć należy, że polityka podatkowa jest symbolem suwerenności narodowej iczęścią polityki gospodarczej danego kraju. W Unii Europejskiej polityka podatkowa należy do gestii państw członkowskich. Problematyka podatków pośrednich jest przedmiotem regulacji przez Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską.

Wspólnotowy system podatku akcyzowego jest oparty na Dyrektywie Rady 92/12/EWG zdnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych rozwiązań dotyczących wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym oraz w sprawie składowania, przepływu i nadzorowania takich wyrobów (OJ L 076, 23.03.192, ze zmianami). Dyrektywa 92/12/EWG jest stosowana na poziomie wspólnotowym do trzech kategorii wyrobów: olejów mineralnych, alkoholi i napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych, określonych wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi. Państwa członkowskie mogą dowolnie ustalać stawki krajowe, jednakże w odniesieniu do wymienionych kategorii wyrobów, stawki nie mogą być niższe niż określone w dyrektywie stawki minimalne.

Zgodnie z art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, samochód osobowy jest wyrobem akcyzowym niezharmonizowanym.

Zgodnie z wyjaśnieniem Spółki, w cenie samochodu nabytego w Republice Federalnej Niemiec nie był zawarty podatek akcyzowy.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że brak jest podstaw do zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego będącego od 4 lat własnością firmy - Oddział wBerlinie.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony wzapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących wdniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko wprzypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl