441000-PA-9100I-29/06/2949/EU - Produkcja i sprzedaż wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych a opodatkowanie akcyzą.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 31 października 2006 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-29/06/2949/EU Produkcja i sprzedaż wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych a opodatkowanie akcyzą.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja XXX (zwanej dalej Spółką) złożonym w piśmie z dnia 08.08.2006 r. (data wpływu do Urzędu - 17.08.2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29.08.2006 r. (data wpływu do Urzędu - 1.09.2006 r.)

postanawiam

udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stosownie do art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, uznać przedstawione przez Spółkę stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych z tytułu sprzedaży a nie produkcji, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.08.2006 r. do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie wpłynął, uzupełniony pismem z dnia 29.08.2006 r., wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się produkcją mrożonek i koncentratów owocowych. W procesie produkcji wytwarzane są mieszaniny substancji zapachowych (dalej: "aromaty"). Aromaty dzielą się na:

a)

aromaty surowe (naturalne), stanowiące produkt uboczny procesu technologicznego produkcji koncentratów,

b)

aromaty z dodatkiem alkoholu etylowego (gotowe do użycia), do których w procesie ich powstania dodaje się alkohol etylowy.

Aromaty surowe nie nadają się do użycia, a ich oddzielenie od koncentratu w procesie produkcji ma na celu zapewnienie stabilności wytworzonego koncentratu do czasu jego sprzedaży poszczególnym odbiorcom. Aromat surowy jest zazwyczaj przed dokonaniem sprzedaży koncentratu dodawany powtórnie do tego koncentratu, dzięki czemu zapewnia mu wysoką jakość (której dany koncentrat nie miałby, gdyby aromat na pewnym etapie produkcji nie został wydzielony). Aromaty surowe są zagęszczonymi substancjami naturalnie występującymi w przyrodzie (w owocach), których uzyskiwanie podlega jedynie na krótkotrwałej kondensacji bez stosowania procesów fermentacji czy dodawania alkoholu etylowego. Niemniej aromaty surowe zawierają alkohol (zwykle od 1% do 4%), co jest wynikiem wysokiego stopnia zagęszczenia aromatu (150-200 krotnego).

Aromaty z dodatkiem alkoholu etylowego to aromaty, których wytworzenie zakłada powstanie produktu alkoholowego. Takie aromaty funkcjonują jako niezależny produkt w przemyśle spożywczym, gotowy do zastosowania. W odróżnieniu od aromatów surowych omawiane wyroby powstają m.in. wskutek dodania do nich alkoholu etylowego jako osobnego wyrobu nabywanego od podmiotów zewnętrznych bądź produkowanego w ramach własnej produkcji. Spółka nie zajmuje się jeszcze produkcją tego rodzaju aromatu.

Spółka informuje, że w sprawach, których dotyczy niniejszy wniosek nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pytanie Podatnika:

Czy produkcja wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, czy jedynie ich sprzedaż?

Czy produkcja wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych powinna odbywać się w składzie podatkowym?

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, tylko produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Żaden przepis ustawy nie przewiduje powstania obowiązku podatkowego w przypadku produkcji wyrobów niezharmonizowanych. Opodatkowaniu podlega jednak sprzedaż tych wyrobów. Oznacza to zdaniem Spółki, że w przypadku wyrobów zharmonizowanych obowiązek podatkowy powstaje (z wyjątkiem sytuacji, w których ustawa przewiduje zwolnienia przy zastosowaniu szczególnych procedur) już na etapie wytworzenia (produkcji) danego wyrobu, podczas gdy w przypadku wyrobów niezharmonizowanych opodatkowanie powstaje dopiero na etapie sprzedaży wyrobu.

Zdaniem spółki produkcja wyrobów niezharmonizowanych nie wymaga założenia składu podatkowego, bowiem zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Jednocześnie należy podkreślić, iż ustawa nie przewiduje w żadnym przepisie analogicznego obowiązku dotyczącego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Z tego względu Spółka stoi na stanowisku, iż obowiązek założenia składu podatkowego dotyczy wyłącznie produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Wydaje się, iż taka regulacja odpowiada również treści art. 4 ustawy, który nie przewiduje powstania obowiązku podatkowego na etapie produkcji wyrobów niezharmonizowanych (tylko w odniesieniu do produkcji wyrobów zharmonizowanych).

W konsekwencji produkcja wyrobów niezharmonizowanych będzie mogła być prowadzona zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy, poza składem podatkowym i nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a obowiązek podatkowy w tym przypadku będzie powstawał, co do zasady, wyłącznie z tytułu sprzedaży.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlegają:

1)

produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;

2)

wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;

3)

sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;

4)

eksport i import wyrobów akcyzowych;

5)

nabycie i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu obowiązek podatkowy z tytułu produkcji powstaje jedynie w stosunku do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Natomiast należy mieć na uwadze, że wszystkie wyroby akcyzowe podlegają opodatkowaniu z tytułu ich sprzedaży. Jednocześnie zgodnie z art. 4 ust. 5 ww. ustawy jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1-3, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie opodatkowania wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych z tytułu sprzedaży i jednoczesnym braku obowiązku podatkowego wobec powyższych wyrobów z tytułu produkcji jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami.

Stosownie do art. 30 ww. ustawy w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce. Produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym.

W związku z powyższym należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, że instytucja składu podatkowego w zakresie produkcji wyrobów akcyzowych ma zastosowanie tylko i wyłącznie do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, a wyroby akcyzowe niezharmonizowane nie podlegają obowiązkowi produkcji w składzie podatkowym.

Powyższej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl