441000-PA-9100I-182/04/JK - Zwolnienie z akcyzy sprzedaży oleju z przeznaczeniem na potrzeby techniki morskiej jednostce Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 grudnia 2004 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-182/04/JK Zwolnienie z akcyzy sprzedaży oleju z przeznaczeniem na potrzeby techniki morskiej jednostce Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży paliw płynnych w szczególności paliw wykorzystywanych do celów żeglugi. Podatnik nie jest składem podatkowym, zaś wyroby zharmonizowane - "paliwa żeglugowe" zakupuje we własnym zakresie ze składu podatkowego na terytorium kraju lub dokonuje ich importu.

Zapytanie podatnika:

Czy w przypadku importu lub zakupu w krajowym składzie podatkowym przez Spółkę wyrobu zharmonizowanego (oleju napędowego do silników okrętowych i silników do techniki morskiej oraz olejów smarowych do silników okrętowych i silników do techniki morskiej) oraz następnie odsprzedaży tych wyrobów na zamówienie ministra właściwego do spraw wewnętrznych (działającej w jego imieniu jednostce Morskiego Oddziału Straży Granicznej) z przeznaczeniem na potrzeby techniki morskiej, paliwa te będą obciążone podatkiem akcyzowym, czy też będą podlegały zwolnieniu z tego podatku z uwagi na treść § 8 i § 9 rozporządzenia? Dostawy paliwa do Morskiego Oddziału Straży Granicznej dokonywane są do zbiorników lądowych, zaś w sporadycznych przypadkach do zbiorników zamontowanych na jednostkach pływających o długości całkowitej powyżej 15 m.

Odpowiedź:

Spółka prowadząc działalność gospodarczą, polegającą na odsprzedaży podmiotom uprawnionym olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych wykorzystywanych do celów żeglugi, korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.), w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz. 1875).

Stosownie do § 8 ust. 1 i ust. 3 pkt 2 ww. rozporządzenia zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów napędowych, olejów opałowych lub olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 - 02.50 oraz objętych kodem CN 2710 19 81 wykorzystywanych do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie) dokonywaną ze składu podatkowego na terytorium kraju podmiotowi zużywającemu te wyroby na własne potrzeby do celów o których mowa wyżej, lub dokonującemu odsprzedaży tych wyrobów podmiotowi, który posiada jednostkę lub jednostki pływające i złoży oświadczenie, że nabywane wyroby zostaną zużyte na własne potrzeby do celów objętych zwolnieniem.

Warunkiem skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku akcyzowego jest spełnienie wymogów przepisu § 8 ust. 4 rozporządzenia.

Zwolnienie, o którym wyżej mowa, ma zastosowanie również do importu ww. paliw pod warunkiem spełnienia dyspozycji przepisu § 8 ust. 6 rozporządzenia.

Sprzedaż paliw, o których mowa w § 8 ust. 1, może się odbywać także do zbiorników innych niż na stałe zamocowane w jednostkach pływających - § 8 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia. W myśl tego przepisu zwalnia się od akcyzy sprzedaż ww. wyrobów dokonywaną m.in. przez podmiot dokonujący odsprzedaży, wykorzystywanych do celów żeglugi przez podmioty zużywające takie oleje do napędu jednostek pływających o długości do 15 m, w celu zapewnienia ciągłego prowadzenia działalności gospodarczej - w przypadku, gdy zachodzi potrzeba korzystania przez te podmioty z tych wyrobów zawartych w zbiornikach innych niż na stałe zamocowane w jednostce pływającej.

Sprzedaż paliw wymienionych w zapytaniu Spółki, tj. olejów napędowych do silników okrętowych i silników do techniki morskiej oraz olejów smarowych do silników okrętowych i silników do techniki morskiej podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego na podstawie § 9 ww. rozporządzenia. Stosownie do ust. 1 pkt 2 lit c) tego paragrafu zwalnia się od akcyzy sprzedaż tych paliw dokonywaną na zamówienie ministra właściwego do spraw wewnętrznych - z przeznaczeniem na potrzeby techniki morskiej. W myśl § 9 ust. 2 pkt 1 zwolnienie, o którym wyżej mowa, ma zastosowanie pod warunkiem, że m.in. organ występujący w imieniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych, dołączy do zamówienia złożonego sprzedawcy lub umowy zawartej ze sprzedawcą, oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną przeznaczone do celów uprawniających do zastosowania zwolnienia.

Zwolnienie określone w § 8 rozporządzenia ma zastosowanie w przypadku dokonania sprzedaży paliw, o których mowa w ust. 1 tego przepisu, nabywcy prowadzącemu działalność gospodarczą polegającą na przewożeniu ludzi i towarów szlakami wodnymi oraz w rejsach rybackich i nie ma zastosowania do sprzedaży paliw, wymienionych w § 9 ust. 1 pkt 2, do silników okrętowych i silników do techniki morskiej, tj. silników wykorzystywanych w okrętach należących do Straży Granicznej - z przeznaczeniem na potrzeby techniki morskiej.

Straż Graniczna może w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych dokonać zakupu paliw przeznaczonych na potrzeby techniki morskiej, zwolnionych od akcyzy, po spełnieniu wymogów określonych w § 9 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Przepis ten reguluje zwolnienie od podatku akcyzowego transakcji sprzedaży ww. paliw do ostatecznego nabywcy, nie wskazując udziału podmiotu odsprzedającego.

Podsumowując, należy stwierdzić, iż w opisanej przez Spółkę sytuacji, odsprzedaż jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej paliw przeznaczonych na potrzeby techniki morskiej nie będzie podlegać zwolnieniu od podatku akcyzowego.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl