441000-PA-9100I-172/04/5719/GK - Pomniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym na podstawie faktury korygującej VAT z tytułu zwrotu części sprzedaży towaru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2005 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-172/04/5719/GK Pomniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem akcyzowym na podstawie faktury korygującej VAT z tytułu zwrotu części sprzedaży towaru.

Stan faktyczny:

Spółka jest między innymi producentem kosmetyków.

1) Po dokonaniu sprzedaży klient Spółki zareklamował część otrzymanego towaru i zwrócił go. Zwrot towaru został potwierdzony dokumentem przyjęcia do magazynu. Reklamacja została uznana i w ślad za zwróconą częścią towaru została wystawiona faktura VAT korekta zawierająca również "in minus" kwote podatku akcyzowego.

2) Spółka ma podpisaną z dużą siecią handlową umowę na zakup wyrobów w taki sposób, że po osiągnięciu pewnej kwoty obrotu w ciągu kwartału Spółka jest zobowiązana udzielić dodatkowego rabatu w wysokości 1% dotyczącego wszystkich dokonanych wysyłek.

W związku z tym po zakończeniu kwartału Spółka wystawia faktury korygujące VAT do wszystkich uprzednio wystawionych faktur zmniejszając również kwotę podatku akcyzowego.

Pytanie podatnika:

Czy wobec braku unormowania w przepisach ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym wyżej opisanych kwestii, Spółka ma prawo pomniejszać podatek akcyzowy w deklaracji za miesiąc, w którym wystawiono faktury korygujące ?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli przepisy prawa podatkowego nakładają obowiązek potwierdzania fakturą czynności, o których mowa w ust.1, to w myśl art. 6 ust. 2 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania czynności.

Stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania w przypadku wyrażenia stawki akcyzy w procencie podstawy opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży na terytorium kraju wyrobów akcyzowych pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług oraz o kwotę akcyzy, należne od tych wyrobów. Powyższy przepis nie odnosi się do pojęcia obrotu będącego podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, że przepisy ww. ustawy o podatku akcyzowym oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy, w przypadku sprzedaży przez producenta wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych nie przewidują możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwoty wynikające z udokumentowanych bonifikat, rabatów, upustów (jeżeli nie są one uwzględnione w wystawionej fakturze, w kwocie należnej z tytułu sprzedaży) oraz o kwoty wynikające z uznanych reklamacji, Spółka nie ma prawa pomniejszać podstawy opodatkowania, a tym samym podatku akcyzowego w deklaracji za miesiąc, w którym wystawiono faktury korygujące.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl