441000-PA-9100I-155/04/4993/GK - Właściwy urząd do składania oświadczeń dotyczących sprzedaży zwolnionej poszczególnych składów podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2005 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-155/04/4993/GK Właściwy urząd do składania oświadczeń dotyczących sprzedaży zwolnionej poszczególnych składów podatkowych.

Stan faktyczny:

Spółka jest importerem, ewentualnie podmiotem dokonującym nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (gaz płynny), który zakupione wyroby odbiera w 4 składach podatkowych zlokalizowanych w różnych miejscowościach w Polsce. Sprzedaż powyższych wyrobów jest dokonywana wyłącznie przez te składy. Składy prowadzą szczegółową ewidencję sprzedaży gazu płynnego i za każdy miesiąc przekazują do właściwych miejscowo urzędów celnych zestawienia otrzymywanych oświadczeń od odbiorców, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych.

Pytanie podatnika:

Czy Spółka powinna przekazywać oddzielne zestawienia oświadczeń dotyczące sprzedaży zwolnionej poszczególnych składów podatkowych do właściwych dla nich urzędów celnych, czy też powinna przekazywać zbiorcze zestawienia oświadczeń zebranych od wszystkich składów podatkowych do urzędu celnego właściwego dla miejsca siedziby firmy?

Odpowiedź:

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 181, poz. 1875) zwalnia się od akcyzy gaz płynny - propan, butan, mieszaniny propanu - butanu w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż do napędu pojazdów samochodowych.

Stosownie do ust. 2 ww. paragrafu, w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r., powyższe zwolnienie od akcyzy ma zastosowanie m.in. pod warunkiem, że gaz płynny jest sprzedawany ze składu podatkowego uprawnionemu nabywcy określonemu w tym przepisie.

Na podstawie § 15 ust. 5 rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust.1, stosuje się również do importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego. Stosownie do pkt 1 i 6 tego przepisu, warunkiem zastosowania powyższego zwolnienia jest m.in.:

- złożenie przez importera przy dokonaniu zgłoszenia celnego oraz przez podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oświadczenia, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych,

- przekazanie przez wymienione podmioty do właściwego naczelnika urzędu celnego, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, miesięcznego zestawienia otrzymanych od nabywców oświadczeń.

Zgodnie z przepisem § 15 ust. 6 rozporządzenia importer, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub sprzedawca jest obowiązany w przypadku sprzedaży: osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że gaz płynny nie będzie przeznaczony do napędu pojazdów samochodowych.

W myśl art. 13 ust. 1 i 2 pkt 1) ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu są wykonywane na terenie właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscową ustala się dla osób prawnych ze względu na ich siedzibę i adres.

W związku z powyższym zestawienie miesięcznych oświadczeń otrzymanych od odbiorców, o których mowa w ww. przepisie § 15 ust. 5 pkt 6 rozporządzenia sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, Spółka zobowiązana jest przekazywać do właściwego dla Jej siedziby naczelnika urzędu celnego, tj. do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl