441000-PA-9100I-100/04/2733/EU - Przywóz piwa z zapłaconą akcyzą w celach handlowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. I Urząd Celny w Warszawie 441000-PA-9100I-100/04/2733/EU Przywóz piwa z zapłaconą akcyzą w celach handlowych.

Stan faktyczny:

Firma jest hurtownią napojów prowadzącą działalność w Niemczech. Sondaż rynku polskiego jak i napływające zamówienia wykazują wzrastający popyt na niemieckie gatunki piwa. Potencjalnymi odbiorcami są właściciele restauracji, barów, hoteli sklepów, kiosków oraz małych punktów gastronomicznych, którzy oprócz artykułów spożywczych sprzedają piwo i napoje alkoholowe. Jednak nie dysponują oni odpowiednio dużym zapleczem na magazynowanie większej ilości piwa. Zamawiane są przeważnie małe dostawy, w granicach 3-6 skrzynek piwa tygodniowo. Dostarczany towar - piwo jest już opodatkowane w Niemczech. Firma rozważa możliwość otwarcia filii w Polsce.

Pytania podatnika:

1."Czy przy zakupie 2-9 skrzynek piwa (20x 0,5l) nie trzeba uiszczać podatku akcyzowego? Dlaczego podatnik prowadzący działalność gospodarczą nie może przywieźć z państwa członkowskiego 100 litrów piwa dla własnego użytku bez płacenia podatku?"

2."Czy należy przy każdym gatunku piwa zaznaczać stopień Plato?"

3."Jak mają postępować drobni handlowcy z miast i wsi gdzie nie ma w pobliżu urzędu celnego?"

4."Jakie czynności prawne należy podjąć by rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce"

Odpowiedź:

AD. 1

Art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) stanowi, że akcyzie nie podlegają wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego nabywane przez osobę fizyczną i przywożone przez tę osobę osobiście na własny użytek. Natomiast zgodnie z art. 56 ust. 2 w przypadku przywozu przez osobę fizyczną wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w celach handlowych na terytorium kraju, obowiązek podatkowy powstaje w dniu nabycia tych wyrobów. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 56 ust. 3 Minister właściwy do spraw finansów publicznych określił w drodze rozporządzenia ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które wskazują na przeznaczenie tych wyrobów do celów handlowych - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie ilości wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, przywożonych przez osoby fizyczne, które wskazują na przeznaczenie tych wyrobów do celów handlowych (Dz. U. Nr 74, poz. 675).

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 2c ww. rozporządzenia, przywóz przez osobę fizyczną, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, wskazuje na przeznaczenie tych wyrobów do celów handlowych, jeżeli wyroby te są przywożone w ilościach przekraczających 110 litrów piwa.

W związku z tym osoba fizyczna, która przywozi z kraju członkowskiego do 110 litrów piwa z zapłaconą akcyzą, nie jest zobowiązana do uiszczania podatku akcyzowego.

Natomiast każda ilość piwa przywożona przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest ilością podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Należy również mieć na uwadze, że ustawa z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr, 29 poz. 257 z późń. zm.) zgodnie z art. 1 reguluje opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym, oraz określa zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą i oznaczania niektórych z tych wyrobów znakami akcyzy. Odnosi się więc w równym stopniu do wszystkich podmiotów niezależnie od ich wielkości pod warunkiem, że podmioty te dokonują obrotu wyrobami akcyzowymi.

Ponadto, jeśli podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce nabędą od Państwa wyrób akcyzowy z zapłaconym podatkiem akcyzowym, to Państwu przysługiwać będzie zwrot zapłaconego podatku akcyzowego w oparciu o krajowe (niemieckie) przepisy w tym zakresie, pod warunkiem spełnienia formalności określonych w Państwa przepisach krajowych w tym zakresie. W związku z czym zasada unikania podwójnego opodatkowania pozostaje zachowana.

AD. 2

Zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania piwa jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu na 1 stopień Plato.

W związku z tym, w przypadku sprzedaży piwa, nabywca powinien dysponować dokumentem potwierdzającym stopień Plato dla każdego gatunku piwa. Informacja taka może być zawarta w fakturze sprzedaży, certyfikacie jakościowym lub innym dokumencie handlowym.

AD.3

W przypadku wątpliwości podatnika, jak interpretować przepisy prawa podatkowego, ma on możliwość zwrócić się zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) do naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa - stosownie do ich właściwości, z pisemnym zapytaniem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 zapytanie składając zapytanie, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W związku z powyższym wszyscy podatnicy mają możliwość uzyskania pisemnej informacji od właściwych dla nich organów bez względu na odległość podatnika do siedziby organu podatkowego.

Jednak należy mieć na uwadze, że z zapytaniem o zakres stosowania przepisów prawa podatkowego winien zwrócić się podmiot bezpośrednio zainteresowany, tj. ewentualni państwa kontrahenci.

AD. 4

Z pytaniem, jakich formalności należy dopełnić by, rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, należy zwrócić się do organu administracji właściwego dla przedsiębiorcy.

Naczelnik Urzędu Celnego nie jest organem właściwym w sprawie udzielenia odpowiedzi na takie pytanie, ponieważ nie leży ono w zakresie jego właściwości rzeczowej.

Aby rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie podatku akcyzowego, należy zostać najpierw podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.

Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Zgodnie z art. 13 ww. ustawy organami podatkowymi w zakresie akcyzy stosownie do ich właściwości są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli czynności te są wykonywane na terenie właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscowa ustala się dla:

- osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na ich siedzibę i adres,

- osób fizycznych - ze względu na ich miejsce zamieszkania.

W przypadku importu organem podatkowym w zakresie akcyzy jest naczelnik urzędu celnego właściwy, na podstawie przepisów prawa celnego, do wymiaru należności celnych. W przypadku osób fizycznych, które dokonują nabycia wewnątrzwspólnotowego poza prowadzoną działalnością gospodarczą lub dokonują tego nabycia, nie prowadząc działalności gospodarczej, organem podatkowym jest naczelnik urzędu właściwy ze względu na ich miejsce zamieszkania.

Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób określony powyżej, organem podatkowym jest Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie.

Odpowiedzi powyższej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o stan prawny wynikający z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu jej datowania. Odpowiedź jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: www.bip.warszawa.ic.gov.pl