430000-WPA-054-67/04/WW - Obowiązek akcyzowy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 grudnia 2004 r. Izba Celna w Toruniu 430000-WPA-054-67/04/WW Obowiązek akcyzowy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

Odpowiadając na pytanie Podatnika potwierdza się, iż zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, ostatnio zmienionej Dz. U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623), akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Natomiast obowiązek akcyzowy w omawianym przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego powstaje z chwilą rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym). W przypadku przedstawionym przez Podatnika, zgodnie z art. 81 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, powstaje obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni, licząc od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego. Rzeczą istotną w niniejszej sprawie jest sprecyzowanie pojęcia "nabycie wewnątrzwspólnotowe", w celu dokładnego określenia terminu, w którym należy złożyć deklarację uproszczoną od nabycia wewnątrzwspólnotowego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym za nabycie wewnątrzwspólnotowe uważa się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu prawa podatkowego zawartego w art. 81 ust. 1 pkt 2 ustawy akcyzowej Podatnik ma obowiązek zapłacić podatek akcyzowy od pojazdów nabywanych wewnątrzwspólnotowo nie później niż z chwilą ich rejestracji w kraju. Zgodnie z art. 71 ust. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym( Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 wraz z późn. zm) właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Odnośnie pytania Podatnika dotyczącego podatku VAT Naczelnik Urzędu Celnego w Bydgoszczy, kierując się przepisem zawartym w art. 15 § 1 oraz art. 16 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926. ostatnio zmienionej Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808), nakazującym organom podatkowym kontrolowanie swojej właściwości rzeczowej i miejscowej z urzędu na podstawie przepisów określających zakres ich działania, w związku z regulacją zawartą w art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) uznał się za organ niewłaściwy do podjęcia czynności urzędowych w przedmiotowej sprawie. Naczelnik Urzędu Celnego w Bydgoszczy uprzejmie informuje, iż Podatnik w tej sprawie powinien zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższej odpowiedzi udziela się w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu datowania niniejszego pisma. Jest ona zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika pełnego stanu faktycznego sprawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl