43-WPA-054-28/05/AO - Montowanie automatów we własnym zakresie i ich dalsze eksploatowanie w ramach własnej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 22 września 2005 r. Izba Celna w Toruniu 43-WPA-054-28/05/AO Montowanie automatów we własnym zakresie i ich dalsze eksploatowanie w ramach własnej działalności gospodarczej.

DECYZJA

Dyrektor Izby Celnej w Toruniu działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.), art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 14 czerwca 2005 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu nr 432000-PA-055-76/05/LC z dnia 10 czerwca 2005 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego

zmienia postanowienie organu pierwszej instancji

stwierdzając, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 24 marca 2005 roku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2005 r. do Urzędu Celnego w Toruniu wpłynął wniosek dotyczący interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego złożony przez firmę xxx.

W przedmiotowym wniosku podano, iż spółka prowadzi działalność w zakresie urządzania gier na automatach o niskich wygranych zakupionych od producenta, który uiszcza podatek akcyzowy. Jednocześnie zdarzają się przypadki, że Spółka dokonuje zakupu zarówno używanych jak i nowych części, z których buduje automaty i po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów eksploatuje je w ramach własnej działalności. Zdaniem podatnika montowanie automatów w własnym zakresie i ich dalsze eksploatowanie w ramach własnej działalności gospodarczej nie rodzi obowiązku podatkowego w zakresie opodatkowania akcyzą. Dopiero jego zużycie stanowi czynność podlegającą akcyzie. Zatem według Spółki, z zużyciem automatu mamy do czynienia w momencie jego fizycznego zużycia tj. w praktyce w momencie ostatecznego wycofania z eksploatacji. Tym samym powstaje obowiązek podatkowy.

Naczelnik Urzędu Celnego w Toruniu, po dokonaniu analizy stanowiska podatnika oraz przepisów ustawy o podatku akcyzowym w dniu 10 czerwca 2005 roku wydał postanowienie nr 432000-PA-055-76/2005/LC, w którym stwierdził, że "stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym zapytaniu jest nieprawidłowe".

Uzasadniając postanowienie organ pierwszej instancji wskazał, iż zgodnie z treścią art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), podatnikami są również podmioty nabywające lub posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zdaniem organu pierwszej instancji, podatnikami podatku akcyzowego będą również podmioty prowadzące działalność polegającą na produkcji wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, jakimi są automaty hazardowe o niskich wygranych, jeśli posiadają wyprodukowane na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej automaty hazardowe, których nie zamierzają sprzedać i od których nie został zapłacony podatek akcyzowy w należnej wysokości. Zaznaczono, że opodatkowaniu nie podlega produkcja automatów, lecz czynność posiadania po wyprodukowaniu, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania przez podmiot czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym z tytułu posiadania przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeśli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Na postanowienie organu pierwszej instancji, pismem z dnia 14 czerwca 2005 roku strona złożyła zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Toruniu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Toruniu, w którym wniosła o zmianę postanowienia poprzez stwierdzenie, że opisywany stan faktyczny nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

Mając powyższe na uwadze Dyrektor Izby Celnej w Toruniu

wyjaśnia co następuje:

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika (...) zasługuje na uwzględnienie.

Organ pierwszej instancji uzasadniając swoje stanowisko wskazał, iż podmioty posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, na podstawie art. 11 ust 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym są podatnikami podatku akcyzowego i w myśl art. 4 ust. 3 tej ustawy powstaje u nich obowiązek podatkowy.

Strona mając odmienne zdanie w uzasadnieniu zażalenie stwierdziła, iż przepisy art. 4 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym stanowiący, iż "opodatkowaniu akcyzą podlega także nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości" oraz art. 11 ust. 2 pkt 1 mówiący o tym, że podatnikami są również podmioty "nabywające lub posiadające wyroby akcyzowe, jeżeli od wyrobów tych nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości", nie dają podstawy do objęcia obowiązkiem podatkowym podmiotu posiadającego i eksploatującego automat hazardowy przez ten podmiot wyprodukowany.

Organ odwoławczy podziela stanowisko podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż strona jest producentem wyrobu akcyzowego niezharmonizowanego, jakim jest automat hazardowy oraz jego użytkownikiem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W wykazie wyrobów akcyzowych stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.), automat hazardowy znajduje się w poz. 62 - "wyposażenia specjalistyczne obiektów działalności rozrywkowej osobno niewymienione: (...), automaty hazardowe, (...)" - bez względu na symbol PKWiU i kod CN.

Artykuł 4 ust 3 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, iż opodatkowaniu akcyzą podlega także nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Natomiast treść art. 11 wymienia podmioty będące podatnikami akcyzy.

Zdaniem organu odwoławczego przepisy te nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie bowiem, dotyczą one sytuacji, kiedy akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości, przy czym przez "należną wysokość" należy rozumieć kwotę akcyzy w innej wysokości niż wysokość należna, a także przypadek braku zapłaty kwoty podatku akcyzowego. Zatem obowiązek podatkowy będzie spoczywał na posiadaczu wyrobu akcyzowego, dopiero wówczas gdy będą miały miejsce opisane sytuacje, tzn. gdy obowiązek podatkowy powstał z innego tytułu niż nabycie lub posiadanie, a nie został wykonany.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż przepis art. 4 ust. 3 ww. ustawy dotyczy sytuacji, w której obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym istnieje, jedynie z różnych przyczyn nie został dopełniony. W przypadku więc wyprodukowania oraz użytkowania przez ten sam podmiot automatu hazardowego, zdaniem organu odwoławczego, przepis art. 4 ust 3 ustawy nie znajduje zastosowania.

W tym miejscu należy przytoczyć treść art. 6 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym stanowiący o tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu.

Wskazać przy tym należy dyspozycję art. 4 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 pkt 9, który stanowi, że opodatkowaniu akcyzą podlega sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, za sprzedaż zaś uważa się, również zużycie wyrobów akcyzowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Dyrektora Izby Celnej w Toruniu, w tym przypadku przez pojęcie "zużycie" należy rozumieć fakt całkowitego wyeksploatowania automatu hazardowego, nie zaś samo używanie go do celów prowadzonej działalności, a więc czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie czynność fizycznego zużycia tego wyrobu bez możliwości ponownego używania. Zużycie jest czynnością dokonaną, natomiast użycie (używanie) jest czasownikiem niedokonanym, który wyraża ciągłość pewnych procesów i działań.

Zatem, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstanie dopiero wówczas, gdy automat hazardowy na przestrzeni pewnego okresu użytkowania uzyska parametry całkowicie uniemożliwiające dalszej jego eksploatacji (używania), chyba że podmiot dokona innej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Celnej

w Toruniu postanowił jak sentencji.

Opublikowano: www.izbacelna.torun.pl