421000-PA-9102-65/04/LK - Produkcja i rozlew wyrobów winiarskich przez podmiot posiadający zaległości w podatku akcyzowym na zlecenie podmiotu posiadającego status zarejestrowanego handlowca.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2004 r. Urząd Celny w Szczecinie 421000-PA-9102-65/04/LK Produkcja i rozlew wyrobów winiarskich przez podmiot posiadający zaległości w podatku akcyzowym na zlecenie podmiotu posiadającego status zarejestrowanego handlowca.

Zgodnie z zapisami załącznika nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 29, poz. 257 wraz z późniejszymi zmianami), wyroby winiarskie (PKWiU 15.94.10) zaliczone został do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Jak stanowi art. 30 ust. 2 w/w. ustawy, produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt. 12), w/w ustawy składem podatkowym jest miejsce (...) w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami.

Zgodnie z zapisami art. 31 ust. 1 pkt 1 i pkt 4 w/w ustawy, zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie m.in. następujące warunki:

* prowadzi co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;

* nie zalega z cłem , podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa, składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Należy stwierdzić, iż produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (do których zalicza się wyroby winiarskie o kodzie PKWiU 15.94.10) odbywać może się wyłącznie w ramach działalności prowadzonej przez skład podatkowy. Biorąc pod uwagę fakt, iż firma posiada zaległości w podatku akcyzowym, a co za tym idzie, nie spełnia wymogów pozwalających na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, w chwili obecnej nie ma możliwości, aby firma prowadziła na zlecenie innego podmiotu produkcję i rozlew napojów fermentowanych.

Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarjestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 35, poz. 312), również magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wytworzonych lub przetworzonych przez inny podmiot, odbywać może się wyłącznie w składzie podatkowym (po spełnieniu dodatkowych warunków).

Zgodnie z wymogami wskazanymi w § 3 ust. 1 pkt 14 w/w rozporządzenia, dla uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego niezbędne jest przedstawienie dokumentów wymaganych na podstawie przepisów odrębnych, związanych z działalnością wykonywaną w składzie podatkowym lub rodzajem wyrobów akcyzowych, w szczególności zezwoleń (np. na produkcję i rozlew wyrobów winiarskich).

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż podmiot nie posiadający zezwolenia na produkcję i rozlew wyrobów winiarskich, również nie może uzyskać zezwolenia na prowadzenie działalności w formie składu podatkowego. Ewentualne posiadanie przez ten podmiot statusu zarejestrowanego handlowca nie ma wpływu na możliwość usługowego prowadzenia przez firmę produkcji i rozlewu wyrobów winiarskich.

Zgodnie z zapisami art. 95 ust. 1, podatkowe znaki akcyzy otrzymują: producenci; importerzy; podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego (w tym posiadający status zarejestrowanego handlowca); przedstawiciele podatkowi; podmioty dokonujące pakowania, rozlania, rozważenia wyrobów akcyzowych w opakowania jednostkowe oraz przepakowania, ponownego rozlania lub rozważenia wyrobów akcyzowych w inne opakowania jednostkowe.

Uzyskanie przez podmiot mający status zarejestrowanego handlowca podatkowych znaków akcyzy (po spełnieniu niezbędnych wymogów) nie pozwoliłoby na prowadzenie przez firmę produkcji i rozlewu wyrobów winiarskich, gdyż uzyskane przez zarejestrowanego handlowca podatkowe znaki akcyzy przeznaczone mogą być wyłącznie do oznaczenia wyrobów pochodzących z nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 04.11.2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl