410000-WPA-910-6/04 - Ewidencja obrotu i kwoty podatku należnego przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 sierpnia 2004 r. Izba Celna w Rzepinie 410000-WPA-910-6/04 Ewidencja obrotu i kwoty podatku należnego przez podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Czy mogę zastąpić sprzedaż udokumentowaną paragonem i oświadczeniem, sprzedażą udokumentowaną fakturą, zawierającą w sobie stosowne oświadczenie podobnie jak to ma miejsce w przypadku sprzedaży oleju opałowego dla firm?

Podmiot prowadzi sprzedaż oleju opałowego.

Odpowiedź udzielona przez Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie, w dniu 27.08.2004r., na pisemne zapytanie podatnika z dnia 18.05.2004 r.

Dyrektor Izby Celnej wskazuje, iż stosownie do art. 111 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. nr 54, poz. 535 ) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ponadto w ust. 3 przywołanego przepisu ustawodawca zaznacza, że jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik obowiązany jest ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.

Należy również przypomnieć, iż zgodnie z art. 106 ust. 4 ww. ustawy o VAT podatnicy tego podatku nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, ale na ich żądanie są obowiązani do wystawienia takiej faktury.

Konsekwencją analizy przytoczonych przepisów jest uznanie, iż sprzedaż dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest z zasady dokumentowana paragonami fiskalnymi, a tylko w szczególnych przypadkach tj. na żądanie kupującego sprzedawca musi wystawić fakturę.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż proponowane przez Pana rozwiązanie, czyli zastąpienie sprzedaży "paragonowej" sprzedażą dokumentowaną fakturami jest niedopuszczalne.

Ponadto Dyrektor Izby Celnej zaznacza, iż zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. 87, poz. 825) oświadczenie powinno zawierać co najmniej imię i nazwisko nabywcy i jego PESEL i NIP. Treść wyrażenia "co najmniej" oznacza katalog otwarty, stąd też dane wymienione przez ustawodawcę w § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia winny zostać bezwzględnie zawarte w oświadczeniu nabywcy oleju opałowego, natomiast umieszczenie innych danych jest fakultatywne. Oświadczenie winno również zawierać poprawną podstawę prawną, tj. § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. 87 poz. 825).

Opublikowano: www.icrzepin.asi.pl