362000-RPA-9105-22/06/AL - Dokumenty wymagane przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym win z Bułgarii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2007 r. II Urząd Celny w Łodzi 362000-RPA-9105-22/06/AL Dokumenty wymagane przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym win z Bułgarii.

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 i zm.) w związku z zapytaniem podatnika z dnia 31 października 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi uznaje stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku - pytanie Nr 2 - za prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Spółka z o.o. "E-P" współpracuje z firmami bułgarskimi, będącymi producentami i dostawcami win. Spółka kontynuując realizacje kontraktów na dostawy do Polski win od bułgarskich kontrahentów będzie funkcjonowała jako zarejestrowany handlowiec.

Pytanie podatnika Nr 2: Jakie dokumenty są wymagane, zwłaszcza ze strony dostawcy?

Stanowisko podatnika: Dostawca ma obowiązek wystawienia faktury handlowej oraz administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 27 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 z 2004 r. z późn. zm.) jeżeli procedura zawieszenia poboru akcyzy związana jest z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych to warunkiem zawieszenia poboru akcyzy jest łączne spełnienie przez podatnika następujących warunków:

1.

dołączenie do przewożonych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych administracyjnego dokumentu towarzyszącego,

2.

złożenie we właściwym urzędzie celnym zabezpieczenia akcyzowego. Zgodnie z art. 39 ust. 5 Ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm.) zarejestrowany handlowiec jest obowiązany:

1.

potwierdzić odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez uzyskanie pieczęci właściwego urzędu celnego na administracyjnym dokumencie towarzyszącym

2.

prowadzić ewidencję nabytych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Wzór formularza ADT stosowanego przy przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, sposób obiegu kart ADT, sposób potwierdzania ich odbioru oraz sposób postępowania w przypadku braku zwrotu ADT, jak również przypadki, w których urząd celny potwierdza nabycie wewnątrzwspólnotowe oraz sposób prowadzenia ewidencji ADT określa rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81 z 2004 r. poz. 744)

Pouczenie: Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji. Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może złożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl