361000-PA-050-3/07/MSu - Czy do wina pochodzącego z importu, zakupionego w postaci luzu, podlegającego w składzie podatkowym przed sprzedażą procesowi rozlewu stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2007 r. I Urząd Celny w Łodzi 361000-PA-050-3/07/MSu Czy do wina pochodzącego z importu, zakupionego w postaci luzu, podlegającego w składzie podatkowym przed sprzedażą procesowi rozlewu stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) - po rozpoznaniu wniosku z dnia 12 marca 2007 r. (data wpływu do Urzędu Celnego I w Łodzi - 16 marca 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi wyjaśnia, że zgodnie ze stanem prawnym w dniu wydania niniejszej informacji i stanem faktycznym przedstawionym przez Podatnika, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2007 r. do Urzędu Celnego I w Łodzi wpłynął wniosek "J" S.A. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku Strona przedstawiła następujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie: "J" S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Zajmuje się m.in. produkcją napojów fermentowanych. Firma zamierza dokonać importu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych tj. wina gronowego w postaci luzu. Po przyjęciu do magazynu wino zostanie poddane czynnościom pielęgnacyjnym w celu zwiększenia jego stabilności oraz będzie rozlane w butelki lub inne opakowania i sprzedane w kraju, na eksport lub na terytorium Wspólnoty Europejskiej w ramach dostawy wewnatrzwspólnotowej.

W świetle powyższego pytanie podatnika brzmi:

1.

Czy do wina pochodzącego z importu, zakupionego w postaci luzu, podlegającego w składzie podatkowym przed sprzedażą procesowi rozlewu stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy?

2.

Czy zapłata podatku akcyzowego od importu wina wyłącza obowiązek opłacenia akcyzy z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, sprzedaży wyrobów na terytorium kraju, eksportu oraz dostawy wewnatrzwspólnotowej?

3.

Czy do wyrobu wymienionemu w pyt. 1, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju zgodnie z dokumentem SAD stosuje się przepisy ustawy o podatku akcyzowym zawarte w rozdziale 6 dot. procedury przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą tj. w szczególności art. 54 ust. 1 i art. 60 ust. 1?

Zdaniem wnioskodawcy, wino zakupione w postaci luzu, pochodzące z importu i podlegające w składzie podatkowym czynności rozlewu nie jest objęte procedurą zawieszenia podatku akcyzowego, gdyż ilość wina po rozlewie będzie mniejsza od ilości wina przekazanego do rozlewu, tym samym akcyza należna od rozlanego wyrobu będzie niższa od kwoty uprzednio zapłaconej akcyzy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie stosuje się w tym przypadku procedury zawieszenia poboru akcyzy. Zapłata przez podmiot prowadzący skład podatkowy podatku akcyzowego od importu wina wyłącza obowiązek opłacenia akcyzy z tytułu produkcji wyrobów akcyzowych, sprzedaży wyrobów na terytorium kraju, eksportu oraz dostawy wewnątrzwspólnotowej. Powołuje się tutaj na przepis art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, który stanowi, iż jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek w związku z wykonaniem jednej czynności o której mowa w art. 4 ust. 1-3, to nie powstanie obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tym przepisie. W stosunku do wina importowanego i rozlanego w składzie podatkowym, według podatnika, stosuje się przepisy zawarte w Rozdziale 6 ustawy o podatku akcyzowym dotyczące procedury przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zapłacona akcyzą. Skład podatkowy w przypadku importu wina ma obowiązek zapłaty podatku akcyzowego od importu. Jeżeli wino nie jest objęte procedura zawieszenia poboru akcyzy, a podatek jest uiszczony, podlega procedurze przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Łodzi wyjaśnia.

Zgodnie z załącznikiem Nr 2, poz. 24 i 25 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.) wino jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym. Jak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, opodatkowaniu akcyzą podlegają:

1.

produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

2.

wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego,

3.

sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju,

4.

eksport i import wyrobów akcyzowych,

5.

nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa.

Według zapisu w art. 4 ust. 5 , jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1-3, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.

Postępowanie w przypadku importu wyrobów akcyzowych reguluje rozdział 5 cyt. ustawy. Zgodnie z art. 20 ust. 1 podatnik dokonujący importu wyrobów akcyzowych jest obowiązany do obliczenia i wykazania kwoty akcyzy w zgłoszeniu celnym, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Stosownie do treści art. 21 ust., podatnik jest wówczas obowiązany do zapłaty akcyzy w terminie i na warunkach określonych w przepisach prawa celnego dla należności celnych. W przypadku nieuiszczenia kwoty akcyzy, Naczelnik urzędu celnego zabezpiecza kwotę akcyzy w przypadkach i trybie stosowanych przy zabezpieczaniu należności celnych na podstawie przepisów prawa celnego, z wyjątkiem przypadków, gdy towar został objęty procedurą zawieszenia poboru akcyzy i zostało złożone zabezpieczenia akcyzowe w rozumieniu przepisów ustawy.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są produkowane, przetwarzane lub magazynowane w składzie podatkowym. Na podstawie delegacji zawartej w art. 26 ust. 4, Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849, z późn. zm.).

Załącznik do rozporządzenia stanowi wykaz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy. Przedmiotowy towar w tym wykazie nie występuje. Jednak przepis § 2 cytowanego wyżej rozporządzenia stanowi, że nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku produkcji lub przetwarzania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których została zapłacona akcyza, jeżeli kwota należnej akcyzy jest równa lub niższa od kwoty uprzednio zapłaconej akcyzy. W przedstawionym przez podatnika we wniosku stanie faktycznym, towar akcyzowy, w postaci wina będzie poddawany w składzie podatkowym czynnościom rozlewu. Ilość wina po rozlewie będzie mniejsza od ilości wina przekazanego do rozlewu. Przy takim założeniu, kwota należnej akcyzy będzie mniejsza od kwoty akcyzy zapłaconej uprzednio.

Procedura przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą została uregulowana w rozdziale 6 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z brzmieniem art. 54 ust. 1 dostawa lub nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, z zapłaconą akcyzą, są dokonywane na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Uproszczony dokument towarzyszący może być zastąpiony przez dokument handlowy w przypadku, gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla uproszczonego dokumentu towarzyszącego. Wzór oraz sposób obiegu uproszczonego dokumentu towarzyszącego został określony przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. z 2004 r., Nr 81, poz. 744, z późn. zm.).

Podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje na jego wniosek zwrot akcyzy. Taka procedura została określona przez ustawodawcę w art. 60 ustawy o podatku akcyzowym. Zwrot przysługuje także w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych o których mowa wyżej. Nie podlega natomiast zwrotowi akcyza od dostaw wewnątzrwspólnotowych i eksportu wyrobów oznaczonych znakami akcyzy. Istotne jest, że zwrot akcyzy zapłaconej w kraju nie będzie mieć jednak zastosowania w przypadku, gdy wywiezione do innego państwa członkowskiego wyroby akcyzowe zharmonizowane były oznaczone krajowymi znakami akcyzy. Teoretycznie, w sytuacji gdy podmiot zamierza dokonać wywozu wyrobów akcyzowych oznaczonych znakami akcyzy, możliwe jest uzyskanie zwrotu akcyzy zapłaconej w kraju, pod warunkiem że nałożone na wyrobach znaki akcyzy zostaną zdjęte zgodnie z zasadami określonymi w dziale IV ustawy "Znaki akcyzy". Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 60 ust. 5 ustawy szczegółowa procedura zwrotu akcyzy w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 674).

POUCZENIE.

Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego I w Łodzi, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zgodnie z treścią art. 222 i art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl