354000-RPA-911-14/05 - Wymogi, obowiązki oraz stawka akcyzy, którym podlegają transakcje nabycia wewnątrzwspólnotowego i sprzedaży na terenie kraju preparatów higienicznych do nosa.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 27 czerwca 2005 r. Urząd Celny w Kielcach 354000-RPA-911-14/05 Wymogi, obowiązki oraz stawka akcyzy, którym podlegają transakcje nabycia wewnątrzwspólnotowego i sprzedaży na terenie kraju preparatów higienicznych do nosa.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Firmy z dnia 1 kwietnia 2005 roku, uzupełnionego pismami z dnia 19 maja 2005 roku (data wpływu: 24 maja 2005 roku) oraz z dnia 25 maja 2005 roku (data wpływu: 27 maja 2005 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania nabywanego wewnątrzwspólnotowo wyrobu medycznego w postaci preparatu higienicznego do nosa o kodzie CN 3307 90 00 i symbolu PKWiU 24.52.19-90.39 w celu jego dalszej odsprzedaży na terytorium kraju stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 6 kwietnia 2005 roku do Urzędu wpłynął wniosek z dnia 1 kwietnia 2005 roku Firmy dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie wyrobu medycznego w postaci preparatu higienicznego do nosa o kodzie CN 3307 90 00 i symbolu PKWiU 24.52.19-90.39, nabywanego wewnątrzwspólnotowo w celu jego dalszej odsprzedaży na terytorium kraju. Jak wynika z treści wniosku Firma nabywa wewnątrzwspólnotowo ww. wyrób w celu jego dalszej odsprzedaży na terytorium kraju.

Pytanie podatnika:

Jakim wymogom i obowiązkom z punktu widzenia przepisów akcyzowych podlegają ww. transakcje oraz wg jakiej stawki akcyzy powinien być opodatkowany przedmiotowy towar?

Zdaniem podatnika wyrób ten jest wyrobem akcyzowym niezharmonizowanym podlegającym opodatkowaniu stawką 0 % zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2004 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Ponadto wg podatnika przed dokonaniem pierwszego nabycia wewnątrzwspólnotowego tego wyrobu podmiot powinien złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-R, a za okresy kwartalne składać informację podsumowującą o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych. Dodatkowo w ciągu 5 dni od dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego należy złożyć deklarację AKC-U. Jednocześnie zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, jeżeli w stosunku do ww. wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej czynności, o której mowa w ust. 1-3 (w tym przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego), to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, czyli w przypadku sprzedaży przedmiotowego wyrobu na terenie kraju w stanie nieprzetworzonym i nie ma obowiązku składania deklaracji AKC-3.

Stanowisko organu podatkowego jest następujące: Zgodnie z art. 2 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623), zwanej dalej "ustawą", nabywany wewnątrzwspólnotowo przez Państwa wyrób o kodzie CN 3307 90 00 i symbolu PKWiU 24.52.19-90.39 jest wyrobem akcyzowym niezharmonizowanym (poz. 53 zał. nr 1 do ustawy, nie wymieniony w zał. nr 2). Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych stosownie do przepisów zawartych w art. 14 ustawy są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Zgłoszenie rejestracyjne zawiera w szczególności dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania) oraz określenie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Właściwy naczelnik urzędu celnego pisemnie potwierdza przyjęcie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika. Jednocześnie jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę naczelnikowi urzędu celnego w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

W przypadku podatników dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych mają zastosowanie przepisy art. 76 ust. 1 ustawy, mówiące, iż podatnicy ci są obowiązani po dokonaniu przywozu na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego i dokonać zapłaty akcyzy w terminie 5 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w tym przypadku powstaje zgodnie z art. 76 ust. 2 z dniem dokonania przywozu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia dokonania nabycia.

Dodatkowo w myśl z art. 78 ust. 1 podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o dokonanych nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących nabyć wewnątrzwspólnotowych lub dostawy wewnątrzwspólnotowej - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących dostaw wewnątrzwspólnotowych. Informacja podsumowująca zawiera dane identyfikacyjne podatnika, jego siedzibę i adres (miejsce zamieszkania), określenie rodzaju prowadzonej działalności, określenie ilości i rodzaju wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, dane identyfikacyjne odbiorcy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz dostawcy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, łączną wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego oraz łączną wartość dostawy wewnątrzwspólnotowej (art. 78 ust. 2 ustawy).

Równocześnie w art. 78 ust. 4 ustawy została zawarta delegacja ustawowa dotycząca określenia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, wzoru informacji podsumowującej wraz z objaśnieniem co do sposobu prawidłowego jej wypełnienia, terminu i miejsca składania oraz wzoru korekty informacji podsumowującej wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełnienia, uwzględniając konieczność zapewnienia informacji dotyczących ilości nabywanych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. I tak na podstawie powyższej delegacji zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 2004 roku w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych i dostawach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 670).

Stawka akcyzy na wyroby akcyzowe niezharmonizowane zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy wynosi 65% podstawy określonej w art. 10, z wyjątkiem stawki na energię elektryczną. Jednakże na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 75 ust. 3 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, obniżać stawki akcyzy określone w art. 75 ust. 1 oraz różnicować je w zależności od rodzaju wyrobu, a także określać warunki ich stosowania. W związku z powyższym przedmiotowy wyrób tj. preparat higieniczny do nosa o kodzie CN 3307 90 00 i symbolu PKWiU 24.52.19-90.39 na podstawie § 2 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zmianami), jako nie wymieniony w poz. 1-23 zał. Nr 2 do rozporządzenia nabywany wewnątrzwspólnotowo objęty jest stawką zero i na podstawie § 2 ust.1 pkt 1 tego rozporządzenia jako nie wymieniony w poz. 1-32 zał. Nr 1 do rozporządzenia w przypadku jego sprzedaży w kraju objęty jest także stawką zero.

Ponadto podatnicy są obowiązani do składania w urzędzie celnym deklaracji dla podatku akcyzowego, za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy oraz do obliczenia i zapłaty akcyzy za okresy miesięczne w takim samym terminie, na rachunek właściwej izby celnej (art. 18 ust. 1 i art. 19 ust. 1 ustawy).

Jednocześnie stosownie do normy zawartej w art. 4 ust. 5 ustawy jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej czynności, o których mowa w ust. 1-3 tego artykułu (m.in.: sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju - art. 4 ust 1 pkt 3, nabycie wewnątrzwspólnotowe - art. 4 ust. 1 pkt 5), to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości. W omawianym przypadku ma zastosowanie przepis powyższego artykułu, gdyż z uwagi na objęcie sprzedaży przedmiotowego produktu stawką zero, należność podatkowa z tytułu jego sprzedaży jest równa zero i w praktyce nie zaistnieje konieczność zapłaty podatku akcyzowego, czyli nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu wykonania innej czynności tj. sprzedaży. Dlatego też nie ma konieczności składania deklaracji dla podatku akcyzowego w związku ze sprzedażą. .

Powyższa interpretacja :

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Zażalenie takie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Do zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w kwocie 5,00 zł i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl