354000-RPA-911-13/05 - Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy napoju alkoholowego "Cydr".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 maja 2005 r. Urząd Celny w Kielcach 354000-RPA-911-13/05 Zwolnienie z obowiązku oznaczania znakami akcyzy napoju alkoholowego "Cydr".

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku firmy Sp. z o.o. z dnia 07 kwietnia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zwolnienia od obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobu alkoholowego o nazwie "CYDR" stwierdza, iż przestawione we wniosku stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 kwietnia 2005 roku do tutejszego Urzędu wpłynął wniosek z dnia 07 kwietnia 2005 roku firmy Sp. z o.o. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości zwolnienia od obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobu alkoholowego o nazwie "CYDR". Do wniosku załączono kserokopię opinii klasyfikacyjnej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych znak OK.-5672/KW-1222/2005 z dnia 14 marca 2005 roku.

Jak wynika z treści wniosku Spółka planuje dokonywać rozlewu napoju alkoholowego otrzymanego z przefermentowanego soku jabłkowego lub gruszkowego tzw. "CYDR" z dodatkiem syropu cukrowego, naturalnego aromatu o zawartości alkoholu od 4,5% do 7,0%. Napój do firmy dostarczany będzie z Finlandii w cysternach kontenerowych, a następnie na terenie firmy zostanie przygotowany do rozlewu i rozlany do butelek o poj. 0,27 1 lub 0,33 1.

Firma posiada opinię klasyfikacyjną klasyfikującą wyrób do grupowania PKWiU 15.94.10-00 - napoje fermentowane pozostałe (np. jabłecznik, wino z gruszek, miód pitny); mieszane napoje zawierające alkohol. Ponadto z treści wniosku wynika, że Spółka poczyniła prace wdrożeniowe nowego wyrobu oraz podpisano kontrakty.

Pytanie podatnika jest następujące:

Czy napój alkoholowy "CYDR", który zamierza rozlewać zwolniony jest z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.

Zdaniem podatnika wyrób nie podlega obowiązkowi oznaczania znakami skarbowymi akcyzy. Firma powołuje się na przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 roku, w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 z 2004 roku, poz. 742 - przepis § 2 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia).

Stanowisko organu podatkowego jest następujące:

Cydr czyli inaczej jabłecznik jest to napój otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej soku jabłkowego i zawiera nie mniej niż 0,5%, a nie więcej niż 8% alkoholu produkowany na skalę przemysłową w cydrowniach - źródło: Nowa Encyklopedia PWN Wydawnictwa Naukowego PWN S.A. r. 2004

Zgodnie z opinią klasyfikacyjną OK.-5672/KW-1222/2005 z dnia 14 marca 2005 roku wydaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych produkt mieści się w grupowaniu 15.94.10-00 - napoje fermentowane pozostałe (np. jabłecznik, wino z gruszek, miód pitny); mieszane napoje zawierające alkohol.

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 22 stycznia 2004 roku o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. Nr 34 z 2004 roku, poz. 292) produkt jest wyrobem winiarskim - napojem niskoalkoholowym będącym napojem o rzeczywistym stężeniu alkoholu od 0,5% do 8,5% objętości, otrzymanym metodą całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej nastawu na fermentowane napoje winiarskie inne niż "Polskie Wino/Polish Wine" lub z win owocowych w wyniku częściowego usunięcia alkoholu wyłącznie metodami fizycznymi, ewentualnie dosłodzonymi jedną lub wieloma substancjami, o których mowa w art. 6 ustawy, oraz ewentualnie poddanymi aromatyzacji dozwolonymi substancjami aromatycznymi (napoje niskoalkoholowe aromatyzowane) - art. 3 pkt 1 lit. h ustawy.

Natomiast dla potrzeb podatku akcyzowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 z 2004 roku, poz. 257 ze zmianami) wyrób jest produktem pośrednim do których zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej zawartości alkoholu od 1,2% do 22% objętości, oznaczone odpowiednio symbolami PKWiU 15.93.11, 15.93.12, 15.94.10 i 15.95.10 - art. 71 ust. 1 ustawy. Do wyrobów tych zalicza się m.in. wyroby fermentowane które nie mogą być w rozumieniu przepisów ustawy napojami fermentowanymi niemusującymi i musującymi określonymi w art. 70 ustawy.

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają na szereg wyrobów akcyzowych obowiązek oznaczania znakami akcyzy - art. 83 ust. 1 ustawy.

Wykaz tych wyrobów stanowi załącznik nr 3 do ustawy. Zgodnie z poz. 6 wykazu obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy objęte są napoje fermentowane (np. jabłecznik, wino z gruszek, miód pitny) pozostałe; mieszane napoje zawierające alkohol - symbol PKWiU 15.94.10.

Ustawodawca dopuścił możliwość zwolnienia z obowiązku oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Zwolnienia mogą być stosowane przez czas oznaczony, w odniesieniu do poszczególnych grup wyrobów akcyzowych lub ze względu na ich przeznaczenie - art. 89 ust. 1 i 2 ustawy.

Szczegółowy zakres zwolnień, tryb i warunki ich stosowania określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 roku w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80 z 2004 roku, poz. 742 ze zmianami).

Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia zwalnia się do dnia 31 grudnia 2005 roku z obowiązku oznaczania znakami akcyzy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby akcyzowe (...), wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia - " Wykaz importowanych, nabytych wewnątrzwspólnotowo i wytworzonych na terytorium kraju wyrobów akcyzowych zwolnionych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy".

Zgodnie z poz. 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwolnione są: - ex 15.94.10 (symbol PKWiU) - "Napoje fermentowane (np. jabłecznik, wino z gruszek, miód pitny) pozostałe; mieszane napoje zawierające alkohol - wyłącznie napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których rzeczywista zawartość alkoholu przekracza 0,5% objętości.

Czytając treść powyższego przepisu należy zwrócić uwagę na wyróżnik "ex" zamieszczony przy cyfrowym symbolu PKWiU. W objaśnieniach do załącznika określono, że oznaczenie "ex" - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania.

Tak więc z treści przepisu wynika, że z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zwolnione są wyłącznie napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których rzeczywista zawartość alkoholu przekracza 0,5% objętości które należą do grupy mieszane napoje alkoholowe zawierające alkohol objętych symbolem PKWiU 15.94.10. Pozostałe napoje fermentowane mieszczące się w grupowaniu PKWiU 15.94.10 takie jak np. jabłecznik, wino z gruszek, miód pitny podlegają obowiązkowi oznaczenia znakami akcyzy.

Zatem produkt o nazwie "Cydr" uzyskany poprzez fermentację moszczu (soku) jabłkowego lub gruszkowego z dodatkiem syropu cukrowego, naturalnego aromatu o zawartości alkoholu od 4,5 do 7% należący do grupowania PKWiU 15.94.10 i będący w rozumieniu przepisów ustawy winiarskiej wyrobem winiarskim a w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowy produktem pośrednim podlega obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu w Kielcach w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wys. 5,00 zł - i po 0,50 zł - od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl