351000-RPA-91103-3/05 - Obowiązek uiszczania opłaty paliwowej przy sprzedaży detalicznej gazu płynnego do tankowania pojazdów po 30 kwietnia 2004 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2005 r. Urząd Celny w Krakowie 351000-RPA-91103-3/05 Obowiązek uiszczania opłaty paliwowej przy sprzedaży detalicznej gazu płynnego do tankowania pojazdów po 30 kwietnia 2004 r.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 5 stycznia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego (data wpływu do tut. Urzędu: 10 stycznia 2005 roku), uzupełnionego pismem z dnia 1 lutego 2005 roku - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2005 roku wpłynął do tut. Urzędu wniosek Spółki w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dot. uiszczania opłaty paliwowej z tytułu sprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych. Z w/w pisma wynika, iż Spółka dokonuje odsprzedaży detalicznej gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych uprzednio zakupionego po cenie zawierającej podatek akcyzowy. Zdaniem Spółki dokonując sprzedaży detalicznej gazu zakupionego po 30 kwietnia 2004 roku, w cenie którego zawarty jest uprzednio zapłacony podatek akcyzowy, nie jest ona zobowiązana do uiszczania opłaty paliwowej.

Pytanie podatnika brzmi następująco: " Czy dokonując sprzedaży detalicznej gazu po dniu 30 kwietnia 2004 roku, w cenie którego zawarty jest uprzednio zapłacony podatek akcyzowy przez podatnika tego podatku, Spółka była zobowiązana do uiszczania opłaty paliwowej ?".

Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, iż zgodnie z art. 37h ustawy z dnia 27 października 1994 roku o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 110, poz. 1192 ze zmianami), wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem podlega opłacie paliwowej. W myśl art. 37l ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, podstawą obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość paliw silnikowych lub gazu, o którym mowa w art. 37h, od jakich producent paliw silnikowych, importer paliw silnikowych lub podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej tego gazu jest obowiązany zapłacić podatek akcyzowy. Natomiast w myśl art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami) producentem jest podmiot, który dokonuje rozlewu gazu płynnego.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu z uwagi na fakt, iż od dnia 1 maja 2004 roku na sprzedawcach detalicznych gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych co do zasady nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym nie jest on tym samym zobligowany do uiszczania opłaty paliwowej. Tym samym Spółka, która nie uiszcza podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży gazu na terytorium kraju, wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych nie jest zobowiązana do uiszczania opłaty paliwowej.

Tut. Organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 37o ust. 2 ustawy z dnia 27 października 1994 roku o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, w razie powstania nadpłaty w opłacie paliwowej dyrektor izby celnej, o którym mowa w ust. 1, dokonuje zwrotu tej nadpłaty ze środków Funduszu. Ponadto zgodnie z art. 37q powyżej powołanej ustawy, do ponoszenia i postępowania w sprawie opłaty paliwowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami). W myśl art. 75 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Zgodnie z art. 75 § 2 pkt 1 lit. b) ustawy - Ordynacja podatkowa, uprawnienie określone w § 1 przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli w deklaracjach innych niż wymienione w art. 73 § 2 pkt 2 i 3, z wyjątkiem deklaracji dotyczącej podatku dochodowego, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek. Ponadto zgodnie z art. 75 § 3 cyt. ustawy, w przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a) i b) oraz w pkt 2 lit. a) i b), podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty są obowiązani złożyć skorygowane zeznanie (deklarację). Końcowo Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż stosownie do art. 75 § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, jeżeli prawidłowość skorygowanego zeznania (deklaracji) nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę.

Jednakże tut. Organ pragnie zauważyć, że opłata paliwowa jest należna od tej ilości sprzedanego detalicznie gazu, od której sprzedawcy byli obowiązani obliczyć podatek akcyzowy np. sprzedaż gazu znajdującego się u sprzedawców detalicznych na dzień 30 kwietnia 2004 roku, a sprzedawanego po tym dniu (tzw. remanent).

Końcowo Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art.14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast stosownie do art.14b § 2 cyt. ustawy udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art.14b § 5 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Krakowie. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl