32350/15 - Stanowisko MIiR w sprawie wymagań dotyczących modernizacji budynków zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2015 r. Ministerstwo Rozwoju 32350/15 Stanowisko MIiR w sprawie wymagań dotyczących modernizacji budynków zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Odpowiadając na interpelację posła (...) (interpelacja nr 32350), dotyczącą przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.), przekazuję następujące informacje.

1. Czy Ministerstwo przeprowadzało stosowne analizy w zakresie czynników wpływających na funkcjonowanie budynków?

Stan cieplno-wilgotnościowy budynku zależy od wielu czynników, m.in. od: temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, sprawnej wentylacji, właściwości paroprzepuszczalnych zastosowanych materiałów budowlanych oraz izolacyjności cieplnej przegród.

W rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie sformułowano wymagania w podanym powyżej zakresie, w taki sposób, aby nie występowało zagrożenie powstania grzybów pleśniowych.

Wymagania w zakresie ochrony przed zawilgoceniem i korozją biologiczną zdefiniowane w rozdziale 4 działu VIII oraz w załączniku nr 2 ww. rozporządzenia zmodyfikowano w 2009 r. Zgodnie z § 321 ust. 1-3 rozporządzenia na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych, a we wnętrzu tej przegrody nie może występować narastające w kolejnych latach zawilgocenie spowodowane kondensacją pary wodnej. Ponadto zgodnie z § 322 ust. 1 i 2 rozporządzenia rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne zewnętrznych przegród budynku, warunki cieplno-wilgotnościowe, a także intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach, powinny uniemożliwiać powstanie zagrzybienia. W pkt 2.2 załącznika nr 2 do rozporządzenia sformułowano wymaganie w zakresie odpowiedniej wartości współczynnika temperaturowego fRsi, czyli parametru służącego do oceny niebezpieczeństwa tworzenia się grzybów pleśniowych na powierzchni przegród budowlanych, nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, obliczona zgodnie z Polską Normą PN-EN ISO 13788:2003 "Cieplno-wilgotnościowe właściwości komponentów budowlanych i elementów budynku - Temperatura powierzchni wewnętrznej konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności powierzchni i kondensacja międzywarstwowa - Metody obliczania".

Kondensacja pary wodnej może być związana z niedostateczną izolacyjnością cieplną przegrody. Wymagania w tym zakresie określono w dziale X w powiązaniu z załącznikiem nr 2 do ww. rozporządzenia. Zaostrzone w 2014 r. wymagania w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przegrody zostały ustalone na podstawie pracy naukowo-badawczej pt.: "Analiza wymagań techniczno-budowlanych dotyczących ochrony cieplnej budynków, celem ustalenia minimalnych wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej i przedstawienia propozycji zmian zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków", wykonanej przez Instytut Techniki Budowlanej na zlecenie zniesionego Ministerstwa Infrastruktury. W opracowaniu tym przeprowadzono analizę w zakresie opłacalnej wartości współczynnika przenikania ciepła. Analizą objęto zarówno budynki projektowane, jak i termomodernizowane, jednakże, zgodnie z obliczeniami ITB, opłacalny poziom izolacyjności cieplnej nie zależy od tego, czy budynek jest nowy, czy istniejący.

Warto nadmienić, że do powstania grzybów pleśniowych może dojść w wyniku niepoprawnego użytkowania budynku, np. poprzez niedogrzewanie pomieszczeń lub niesprawną wentylację. W przypadku stwierdzenia występowania zawilgocenia i oznak korozji biologicznej, przed podjęciem przebudowy, rozbudowy lub zmiany przeznaczenia budynku, należy wykonać ekspertyzę mykologiczną i na podstawie jej wyników - odpowiednie roboty zabezpieczające, stosownie do § 322 ust. 3 rozporządzenia.

W ostatnim czasie nie przeprowadzano dodatkowych badań w zakresie warunków cieplno-wilgotnościowych w budynkach.

Podsumowując informuję, że każdorazowa zmiana przepisów techniczno-budowlanych jest poprzedzona analizą wpływu projektowanych rozwiązań na regulowany obszar. Podczas analiz wykorzystywane są zarówno zlecone, jak i dostępne opracowania, aktualna wiedza techniczna, w tym normalizacja. Ponadto projekty są szeroko konsultowane, między innymi ze środowiskami naukowo-technicznymi.

2. Czy Ministerstwo w ostatniej nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przewidziało stosowne rozwiązania?

Jak wskazano powyżej od stycznia 2014 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia, która wprowadziła nowe wymagania w zakresie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej. Zaostrzone zostały w niej warunki dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród oraz maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną.

Przykładowo obecnie ściana zewnętrzna (w przypadku temperatury wewnętrznej w pomieszczeniu powyżej 16 ºC) powinna charakteryzować się wartością współczynnika przenikania ciepła równą co najwyżej 0,25 W/ (m2K), podczas gdy dwa lata temu - równą co najwyżej 0,30 W/ (m2K).

Należy ponadto zauważyć, że obecnie maksymalne dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła UC przegród nieprzezroczystych uwzględniają poprawki ze względu na pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące przez warstwę izolacyjną oraz opady na dach o odwróconym układzie warstw, co oznacza, że dodatkowo je zaostrzono.

W nowelizacji tej nie zmieniono ani nie wprowadzono dodatkowych wymagań w zakresie kondensacji pary wodnej. Wymagania te, jak wspomniano powyżej, wprowadzono w 2009 r.

3. Czy nie zachodzi potrzeba, aby każdy projekt ocieplenia zawierał analizę cieplno-wilgotnościową, potwierdzającą brak narastania zawilgocenia w przegrodzie w kolejnych latach oraz dającą szansę na odprowadzenie wody w czasie?

Zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami rozporządzenia, przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków, należy spełnić wymagania w zakresie kondensacji pary wodnej. Zatem zarówno projektant, jak i wykonawca, powinni przestrzegać tego wymagania.

W myśl bowiem art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając spełnienie wymagań podstawowych dotyczących m.in. odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych, ochrony środowiska, odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii oraz zapewniając możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego budynku. Ponadto obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami podstawowymi.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl