3063-ILPP1-3.4512.194.2016.2.JNa - Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2017 r. Izba Skarbowa w Poznaniu 3063-ILPP1-3.4512.194.2016.2.JNa Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2016 r. (data wpływu 15 listopada 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zrealizował inwestycję w A polegającą na wybudowaniu centrum usługowo-handlowego. Wybudował nieruchomość na cudzym gruncie, dzierżawionym od spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie Wnioskodawca wynajmuje w nieruchomości powierzchnie handlowe i uzyskuje z tego tytułu przychody. W celu zapewnienia najemcom budynku dostępu do sieci wodociągowej Wnioskodawca poniósł koszty usług związanych z wybudowaniem przyłączy pomiędzy siecią wewnętrzną centrum handlowego a siecią wodociągową miejską. Przyłącza te zostały wybudowane na gruncie należącym do spółdzielni mieszkaniowej, zatem Wnioskodawca nigdy nie nabył prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Wnioskodawca dokonał nieodpłatnego przeniesienia efektów swoich prac na rzecz spółki przesyłowej (podmiotu odpowiedzialnego za dostarczanie mediów).

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych wybudowanych na gruncie Gminy podlega opodatkowaniu VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie nieodpłatnie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, które miało miejsce nie podlega opodatkowaniu VAT. W związku z tym, że ww. inwestycja miała miejsce na gruncie należącym do Gminy, Wnioskodawca nigdy nie nabył prawa do rozporządzania ww. przyłączem jako właściciel. W tej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatnemu przekazaniu podlegać będzie usługa wykonania przyłącza. Zgodnie z art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług może podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami. Zdaniem Wnioskodawcy usługi te (związane z wytworzeniem sieci wod.-kan.) ściśle związane są z prowadzoną działalnością, gdyż z dostępu do wody i ścieków korzystają najemcy centrum, którzy stanowią źródło przychodów Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy - przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednocześnie stosownie do zapisu art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy - za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 ustawy, istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie jest spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

W związku z powyższym, aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, a zatem za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca wybudował centrum usługowo-handlowe na gruncie dzierżawionym od spółdzielni mieszkaniowej. Obecnie Wnioskodawca wynajmuje w nieruchomości powierzchnie handlowe i uzyskuje z tego tytułu przychody. Wnioskodawca poniósł koszty usług związanych z wybudowaniem przyłączy pomiędzy siecią wewnętrzną centrum handlowego a siecią wodociągową miejską. Przyłącza te zostały wybudowane na gruncie należącym do spółdzielni mieszkaniowej i Wnioskodawca nie nabył prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Wnioskodawca dokonał nieodpłatnego przeniesienia efektów swoich prac na rzecz spółki przesyłowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (podmiotu odpowiedzialnego za dostarczanie mediów).

Stosownie do art. 47 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.) - zwanej dalej Kodeksem cywilnym - część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Jak stanowi art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego - częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.

Na mocy art. 47 § 3 Kodeksu cywilnego - przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego - z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Artykuł 49 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 49 § 2 Kodeksu cywilnego - osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.

Zaznaczyć należy, że przesłanka wynikająca z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego jest spełniona z chwilą podłączenia wymienionych w tym przepisie urządzeń do sieci należących do przedsiębiorstwa lub zakładu.

Zauważyć należy, że w świetle powołanych przepisów Kodeksu cywilnego, Wnioskodawca w momencie nieodpłatnego przekazania wybudowanej infrastruktury, która po zakończeniu procesu inwestycyjnego, została przyłączona do sieci wodno-kanalizacyjnych należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest właścicielem przedmiotowej inwestycji, ponieważ jest ona już włączona do sieci i stanowiąc część istniejącej sieci należącej do ww. Przedsiębiorstwa stanowi jedną całość.

Tym samym nieodpłatne przekazanie tej infrastruktury na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialności należy traktować jako świadczenie usług, gdyż jest to w istocie przekazanie jedynie poniesionych nakładów.

W związku z powyższym koniecznym jest rozważenie kwestii zakwalifikowania przedmiotowej czynności nieodpłatnego przekazania wybudowanej infrastruktury na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako nieodpłatnego świadczenia usług, które nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zrealizował inwestycję polegającą na wybudowaniu nieruchomości - centrum handlowo-usługowego, w którym obecnie wynajmuje powierzchnie handlowe i uzyskuje z tego tytułu przychody. W celu zapewnienia najemcom budynku dostępu do sieci wodociągowej, poniósł on koszty usług związanych z wybudowaniem przyłączy pomiędzy siecią wewnętrzną centrum handlowego a siecią wodociągową miejską. Zdaniem Wnioskodawcy, usługi te (związane z wytworzeniem sieci wodno-kanalizacyjnych) ściśle związane są z prowadzoną działalnością, gdyż z dostępu do wody i ścieków korzystają najemcy centrum, którzy stanowią źródło jego przychodów.

Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że przekazując nieodpłatnie nakłady poniesione w związku z wykonaniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej Wnioskodawca świadczy usługę, która w świetle art. 8 ust. 2 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ przekazana nieodpłatnie infrastruktura związana jest z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

W przedmiotowej sprawie zatem, nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością infrastruktury w postaci przyłączy wodno-kanalizacyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Informuje się jednocześnie, że w dniu 26 stycznia 2017 r. wydane zostało postanowienie nr 3063 ILPP1-3.4512.222.2016.1.JNa o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu realizacji inwestycji związanej z powstaniem infrastruktury w postaci przyłączy wodno kanalizacyjnych.

Ponadto tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14na pkt 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n dotyczących ochrony prawnej wynikającej z zastosowania się Wnioskodawcy do otrzymanej interpretacji nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku stanowią element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. czynności dokonanych w ramach transakcji, które pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miały zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl