302000-PA-9103-9/05 - Czy w stosunku do partii próbnej wyrobu tytoniowego, przemieszczanej w celu przeprowadzenia testów jakościowych, mają zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży wyrobów tytoniowych z zapłaconą akcyzą oraz procedury związanej z zawieszeniem poboru akcyzy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2005 r. Urząd Celny w Lublinie 302000-PA-9103-9/05 Czy w stosunku do partii próbnej wyrobu tytoniowego, przemieszczanej w celu przeprowadzenia testów jakościowych, mają zastosowanie przepisy dotyczące sprzedaży wyrobów tytoniowych z zapłaconą akcyzą oraz procedury związanej z zawieszeniem poboru akcyzy?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60)

postanawiam

uznać stanowisko Strony, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionego we wniosku z dnia 19 maja 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 30 maja 2005 r. dot. przemieszczania partii próbnej wyrobu tytoniowego dla przeprowadzenia testów jakościowych i degustacyjnych do odbiorców z krajów Unii Europejskiej oraz krajów poza Unią Europejską - za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Podatnik posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego w zakresie produkcji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - wyrobów tytoniowych - papierosy, tytoń do palenia. Firma współpracuje aktualnie z kilkoma potencjalnymi partnerami handlowymi m.in. z krajów Unii Europejskiej oraz krajów poza Unią Europejską. Partnerzy ci są zainteresowani podpisaniem umów handlowych na produkcję wyrobów tytoniowych, zgodnie z ich wymogami jakościowymi i technicznymi. Podatnik wykonał partię próbną "nowego wyrobu tytoniowego", którego próbki, zgodnie z życzeniem potencjalnego partnera handlowego powinny być do niego dostarczone dla przeprowadzenia testów jakościowych i degustacyjnych. Potencjalni partnerzy handlowi nie posiadają składów podatkowych.

Zdaniem Strony nie mają zastosowania przepisy dotyczące sprzedaży wyrobów tytoniowych z zapłaconą akcyzą oraz procedury związanej z zawieszeniem poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (wyrobów tytoniowych).

Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie mając na uwadze stanowisko podatnika oraz obowiązujące przepisy zauważył, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy w podatku akcyzowym z dnia 23 stycznia 2004 r. (Dz. U. Nr 29, poz 257 z późn. zm.) pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby te są zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie lub dostarczenie nabywcom upoważnionym do nabycia zwolnionego od akcyzy wyrobu, z drugiej strony art. 27 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że procedura zawieszenia poboru akcyzy nie ma zastosowania wobec wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oznaczonych znakami akcyzy w dostawie wewnątrzwspólnotowej i w obrocie na terytorium kraju. Odnosząc się do kwestii zwolnień wyrobów tytoniowych przeznaczonych do badań naukowych, laboratoryjnych lub związanych z jakością produktu, które miałyby być dokonane w innych krajach Unii Europejskiej należy zauważyć, iż przemieszczanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych bez zapłaty akcyzy, czyli w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, może odbywać się wyłącznie do składu podatkowego lub zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym do podmiotu upoważnionego przez właściwy organ podatkowy państwa członkowskiego do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. W związku z tym próbki wyrobów tytoniowych przeznaczonych dla kontrahentów z krajów członkowskich Unii Europejskiej, którzy nie prowadzą składów podatkowych, mogą być przemieszczane jedynie w procedurze z zapłaconą akcyzą.

W zakresie wywozu wyrobów tytoniowych z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej; z wyłączeniem tych wyrobów, które są oznaczone znakami akcyzy, na podstawie art. 23 ust. 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym zwalnia się od akcyzy eksport wyrobów akcyzowych. W tym przypadku wyroby tytoniowe mogą być przemieszczane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do granicznego urzędu celnego państwa członkowskiego, z którego wyroby zharmonizowane zostaną wyprowadzone poza obszar Wspólnoty Europejskiej.

Na podstawie § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz 966 z późn. zm.) wyroby tytoniowe przeznaczone do badań naukowych, laboratoryjnych lub związanych z jakością produktu, oznaczone znakami akcyzy, nie będą podlegały zwolnieniu z podatku akcyzowego.

Niniejsza interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

-

nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Interpretacja, co do zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ust 1, 2 i 5 Ordynacji Podatkowej.

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji Podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl