302000-PA-9103-36/04 - Wpływ uzyskania statusu zarejestrowanego handlowca na prawo do zawieszenia poboru akcyzy związane z prowadzeniem składu podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 grudnia 2004 r. Urząd Celny w Lublinie 302000-PA-9103-36/04 Wpływ uzyskania statusu zarejestrowanego handlowca na prawo do zawieszenia poboru akcyzy związane z prowadzeniem składu podatkowego.

Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo z dnia 10.11.2004r. (data wpływu 18.11.2004r.) wyjaśniam:

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności strona prowadzi skład podatkowy w miejscowości X, w którym są produkowane i magazynowane wyroby akcyzowe zharmonizowane. Strona dysponuje również magazynem spedycyjnym w miejscowości Y, do którego przemieszczane są wyroby akcyzowe zharmonizowane ze składu podatkowego, a następnie dokonywana jest ich sprzedaż. Ponadto strona dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych i importu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, które kierowane są do składu podatkowego lub magazynu spedycyjnego.

Strona rozważa możliwość wystąpienia w trybie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec, na bazie magazynu spedycyjnego, równolegle z prowadzeniem na dotychczasowych zasadach składu podatkowego. Wątpliwości strony budzi brzmienie art. 39 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zarejestrowany handlowiec nie może magazynować ani wysyłać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. W ocenie strony uzyskanie statusu zarejestrowanego handlowca (miejsce odbioru i przechowywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - magazyn spedycyjny w miejscowości Y) nie wpłynęłoby w żaden sposób na ograniczenie prawa zawieszenia poboru akcyzy związanego z porowadzeniem składu podatkowego w miejscowości X.

Strona jest podmiotem, któremu wydano zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zm.) składem podatkowym jest miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami. Stosownie do art. 33 ustawy o podatku akcyzowym, w wydanym Stronie zezwoleniu na prowadzenie składu podatkowego określono rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj wyrobów akcyzowych oraz miejsce, w którym będzie prowadzona działalność. Szczegółowe zasady funkcjonowania składu podatkowego zawarte są w regulaminie funkcjonowania składu podatkowego.

W związku z powyższym uprawnienia wynikające z otrzymanego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego (produkcja, przetwarzanie lub magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz ich przyjmowanie i wysyłka w procedurze zawieszenia poboru akcyzy) odnoszą się zarówno do prowadzącego skład podatkowy jak również konkretnego:

- rodzaju prowadzonej działalności,

- rodzaju wyrobów akcyzowych,

- miejsca prowadzenia działalności wskazanych w zezwoleniu na prowadzenie składu podatkowego.

W przypadku, gdy podmiot rozpocząłby działalność w kilku składach zlokalizowanych w różnych miejscach, poprzedzone musiałoby ty być uzyskaniem odrębnych zezwoleń dla każdego składu (art. 34 ust. 2 ustawy) i wskazaniem rodzaju prowadzonej działalności, rodzaju wyrobów akcyzowych oraz miejsca prowadzenia działalności odrębnie dla każdego składu.

Zatem szczegółowe wskazania w zezwoleniu na prowadzenie składu podatkowego, w zakresie rodzaju prowadzonej działalności i rodzaju wyrobów akcyzowych określane są konkretnie dla każdego składu i nie wywierają skutków w powyższym zakresie w innych składach podatkowych prowadzonych przez ten sam podmiot.

Analogicznie w przypadku prowadzenia działalności jako zarejestrowany handlowiec (art. 38 ustawy) w przypadku prowadzenia takiej działalności w kilku miejscach wymagają uzyskania odrębnych zezwoleń.

W sytuacji przedstawionej przez Spółkę tj. rozpoczęcia w innym miejscu prowadzenia działalności jako zarejestrowany handlowiec i wynikające z art. 39 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym ograniczenia odnosić się będą tylko do miejsca wskazanego w tym zezwoleniu, nie zaś do składu podatkowego.

Zatem stanowisko przedstawione przez podatnika w niniejszej sprawie należy uznać za właściwe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl