2426-8-10-348/05 - Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowanych przez pracownika jako zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Rudzie Śląskiej 2426-8-10-348/05 Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowanych przez pracownika jako zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy.

Zgodnie ze stanem faktycznym w lipcu 2004 r. pracownik Szkoły Nr,.. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Korekta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych spowodowała pomniejszenie składki na ubezpieczenie społeczne oraz zwiększenie kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne, przychodu pracownika i tym samym podatku należnego. Nadpłatę otrzymano w miesiącu lutym 2005 r. Ponadto uwzględnić należy fakt, iż Szkoła Nr,.. z dniem 31 sierpnia 2004 r. zakończyła działalność. Do tego dnia w jednym budynku funkcjonowały dwie szkoły: Szkoła Nr,.. i Gimnazjum Nr,.., którymi zarządzał jeden dyrektor, obsługa kadrowo-finansowa prowadzona była wspólnie, wspólne były też konta bankowe. Pracownik, którego dotyczy sytuacja, pracował jednocześnie w tych dwóch szkołach.

Wnioskodawca pozostaje na stanowisku, iż w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne. W związku z tym należna część wynagrodzenia powinna stanowić przychód roku, w którym została wypłacona.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 31 ww. ustawy pracodawca jako płatnik obowiązany jest obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczkę na podatek dochodowy od osób, które uzyskują przychody m.in. ze stosunku pracy. Za dochód będący podstawą obliczania zaliczki na podatek dochodowy, w myśl art. 32 ust. 2 cyt. wyżej ustawy, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 pomniejszone o koszty ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne. Kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy, stanowi dla podatnika przychód podlegający opodatkowaniu w miesiącu, w którym nastąpił faktycznie zwrot tych składek. Od tak powstałego przychodu płatnik zobowiązany jest pobrać i odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Kwoty zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne płatnik ma obowiązek wykazać w informacji o uzyskanych dochodach w danym roku podatkowym - PIT-11, aby podatnik, zgodnie z art. 45 ust. 1 mógł je wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym. Zatem kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe sfinansowanego przez pracownika, następnie zwrócona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy (płatnika składek) stanowi zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy. Tym samym w miesiącu, w którym kwota zwróconych składek została wypłacona pracownikowi (postawiona do jego dyspozycji), pracodawca dolicza ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w tym miesiącu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, stosownie do postanowień art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl